Nie ucz dzieci niczego.

Pozwolę sobie na mniej merytoryczny wpis niż zwykle. Dziś bardziej inspirująco. Mimo to, nie dajcie się zwieść – przedstawiam bowiem konkret nad konkrety – w zaledwie kilku słowach przedstawiona misja, która przyświecać powinna nam wszystkim.

      Zdecydowanie lubię cytaty. Szczególnie mądrych ludzi. A że każdy chce być za mądrego uważany, niemal każdy wygłasza swoje mądrze brzmiące opinie – to dlatego trzeba najpiękniej brzmiące cytaty, opinie i treści wszelkie, odpowiednio filtrować.

Jak już pewnie po wstępie się zorientowaliście, znalazłam cytat, który w zaskakująco trafny sposób opisuje cel istnienia edukacji. Choć ludzie popłeniają wiele błędów jak choćby nawet koncepcja bezstresowego wychowania.

W szczególny sposób muszą ten cytat czytać nauczyciele praktykujący swój zawód oraz rodzice, którzy szczególnie intensywnie chcą nauczyć dziecko wielu przydatnych rzeczy. Pamiętajcie – że celem nie jest napakowanie dzieci wiedzą. Jeśli ta formuła sprawdzałaby się, już dawno najinteligentniejszymi ludźmi na świecie byłyby kujony.

Tłumaczenie dla Was:

“Nie możesz człowieka nau­czyć nicze­go. Możesz mu tyl­ko pomóc od­na­leźć to w so­bie.” Galileo Galilei
I w oryginale:

galileo-quote