Vademecum Edukacji domowej

10 rzeczy jakie musisz wiedzieć o edukacji domowej

Gdy rodzice po raz pierwszy zastanawiają się nad edukacją domową, ilość informacji, pytań i nieścisłości, każdego może przytłoczyć. Przed podjęciem decyzji, czytamy wiele artykułów na temat „jak” i „dlaczego”, poznajemy różniące się podejścia do edukacji domowej, programy nauczania oraz pomocne organizacje. Poniżej przedstawiam 10 najważniejszych rzeczy jakie rodzic musi wiedzieć przed podjęciem decyzji.

1. Edukacja domowa absolutnie zmienia życie. Kreuje rozwój osobisty nie tylko dziecka, ale także obojga rodziców. Dorosły człowiek ma okazję po raz kolejny odkryć swoje specjalizacje i zdolności, podczas gdy pomagamy dziecku odkryć jego własne. Nic, co kiedykolwiek będzie mógł zrobić rodzic, nie będzie miało tak ogromnego wpływu na dzieci i rodzinę jak właśnie edukacja domowa.

2. Rodzic jest wystarczająco wykwalifikowany by nauczać dziecko w domu jeśli spełnia poniższe warunki: lubi czytać swoim dzieciom, lubi spędzać czas ze swoimi dziećmi, lubi odkrywać świat ze swoimi dziećmi, lubi obserwować swoje dzieci podczas gdy uczą się czegoś nowego i ostatnie, kocha swoje dzieci Nie wątpię, że spełniasz wszystkie warunki.

3. Dzieci absolutnie uwielbiają się uczyć! Mają wrodzoną chęć poznawania świata, kochają odkrywać nowe zjawiska w zakresie swoich zainteresowań, a w efekcie jedna dziedzina prowadzi do kolejnej i do kolejnej. Edukacja domowa prowokuje dziecko by proces nauczania był czymś naturalnym przez całe jego życie.

4. Prawo dotyczące edukacji domowej jest różne zależnie od kraju. W Polsce jest to legalne (reguluje art. 16 ust. 7a. i 8. ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz art. 48 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej) ale mało popularne. Niewielkie zmiany mogą pojawić się również w zakresie szkoły, która będzie kontrolować postępy w nauce dziecka (tak tak, w Polsce nic nie dzieje się samopas). Szkoły nastawione przyjaźnie, w przystępny sposób, co semestr, lub co rok, sprawdzają czy wiedza i umiejętności dziecka odpowiadają wymaganiom programowym. Bywają niestety i takie placówki, którym edukacja domowa z niewiadomych przyczyn jest nie na rękę i stosują nieracjonalne praktyki, przykładowo egzaminując małe dziecko nieprzerwanie 6 godzin. Takiego natężenia nie wytrzymałby nawet dorosły. Podejrzewam, że jest to tylko kwestia małej popularności nauczania domowego, z czasem (czego sobie bardzo życzę) podejście i szkół i państwa się zmieni.

5. Nauczanie dziecka w domu nie trwa ani sześć ani osiem godzin dziennie. Wykładanie wiedzy w szkle trwa dłużej, bo dostosowane jest do 30 dzieci na raz, tu, skupiasz się tylko na swoim dziecku. Do tego dochodzą przerwy, sprawdzanie zadań domowych, odpytywanie itp. Każda rodzina nauczająca dzieci w domu ma swój własny system, zwyczajowo, 2-3 godziny dziennie, po śniadaniu jest to czas na naukę. Wystarczy on w zupełności by dziecko opanowało wymagania programowe oraz nauczyło się kilku nadprogramowych interesujących rzeczy.

6. Nie należy obawiać się, że Twoje dziecko będzie socjologicznie niedopasowane do reszty społeczeństwa. Dzieci nie potrzebują ogromnych grup rówieśników by być dostosowane społecznie. Sąsiedztwo, rodzina, koledzy z basenu i koleżanki z harcerstwa, to aż nadto, by dziecko rozwijało się zdrowo.

7. Nie zniechęcaj się ze względu na niewystarczającą wiedzę merytoryczną. Nawet jeśli nauczanie początkowe jest brane pod uwagę, matematyka czy fizyka na poziomie gimnazjum / liceum może przerażać. Zupełnie niepotrzebnie. Kiedy dziecko posiądzie wiedzę poprzedzającą ten etap, rodzic ma do wyboru wiele możliwości, jeśli jego wiedza już nie wystarcza. Programy, systemy, książki czy w końcu korepetytor chętnie przyjdą z pomocą.

8. Każdy rodzic ma chwile zwątpienia. Początkowo takie chwile występować mogą nawet kilka razy dziennie. Ale to zupełnie normalne. Warto znaleźć w pobliżu naszego miejsca zamieszkania rodzinę, która również uczy dzieci w domu, by móc wzajemnie okazywać sobie wsparcie. Przez pierwsze dni nauki, może pojawiać się uczucie, że właściwie niczego nasze dzieci się dziś nie nauczyły, ale to tylko złudne wrażenie, na efekty nie trzeba będzie czekać długo.

9. Na świecie tysiące już rodzin mają możliwość zarabiania pieniędzy w taki sposób, by móc poświęcać w domu dzieciom odpowiednią ilość czasu. Czy jest to rodzinny biznes, wymarzona praca czy po prostu pół etatu, Twoje dzieci wyciągają z tego dodatkową naukę – jak dostosować życie do swoich potrzeb, a nie jak dostosować się do życia.

10. Zaufaj własnym dzieciom. Doskonale same uczą się jak się uśmiechać, jak raczkować, mówić, biegać, ubierać się – nauczą się również, jak się uczyć.
Podsumowując.
By nauczać dziecko w domu trzeba się do tego przygotować. Być świadomym ilości czasu jaki trzeba będzie poświęcić dziecku każdego dnia, być aktywnym w poszukiwaniu materiałów do nauki i być systematycznym za siebie i za swoje dziecko jeśli zajdzie taka potrzeba.
Z drugiej strony, przy niewielkim wysiłku, niemal każdy rodzic jest w stanie wykształcić dziecko znacznie lepiej niż zrobiłaby to szkoła.

Dowiedz się więcej klikając tutaj.

źródło: www.homeschool.com