Postanowienia Noworoczne dla dzieci

Nowy Rok. Nowe cele, nowe postanowienia i nowe wyzwania. Dorośli podchodzą do tego bardzo różnie: od osób które wypisują skrzętnie swoje plany i cele po ludzi którzy mają takie listy w głębokim poważaniu. Dziś jednak zajmiemy się postanowieniami noworocznymi dotyczącymi dzieci. Z jednej strony omówimy postanowienia jakie zapisać na swoich listach powinni rodzice, by dzieci były im wdzięczne; ale również wyzwania, które na nowy rok podjąć mogą same dzieci. Zaczynamy!

Noworoczne  Postanowienia dla rodziców

Na naszej liście “co chcę jeszcze zrobić dla mojego dziecka” co chwilę pojawia się coś nowego. Wyremontujemy pokoik dziecięcy, kupimy edukacyjnego tableta i koniecznie musi mieć taki mały garniturek. Tymczasem najlepsze rozwiązania okazują się często prostsze (i zwykle tańsze). Oto co powinno pojawić się w noworocznych postanowieniach każdego rodzica.

  1. Spędź czas ze swoim dzieckiem. Choćby to miało być 15 min dziennie. Poprzez spędzanie czasu mam na myśli absolutne poświęcenie uwagi dziecku – a więc przy wyłączonym telewizorze, komputerze i telefonie. Taki czas sam na sam, pozwoli nie tylko wychwycić subtelne różnice w postępach jakie robi pociecha, ale również da dziecku niezastąpione poczucie ważności.
  2.  NLP. Jest taka gałąź nauki jak NLP (neurolingwistyczne programowanie). Zainteresowanych odsyłam do wujka Google, tutaj wspomnę tylko, że działanie ludzkie jest o wiele sprawniejsze, jeśli towarzyszy temu jakaś rutyna , jakiś powtarzalny i rozpoznawalny element. Jeśli na przykład w ubiegłym roku były kłopoty z zasypianiem, wprowadźcie (konsekwentnie) powtarzalny co wieczór element, który zdarza się przed snem. Ta sama pora kąpieli, taniec przy kołysance, czy zwykły buziak na dobranoc. A może Twoje dziecko ma problem w zmobilizowaniu się do odrabiania lekcji codziennie po szkole. Również powtarzalny, rytualny element: przykładowo, dziecko porządkuje biurko a mama robi kakao – wówczas dziecko zwarte i gotowe może zasiąść do lekcji.
  3. Może zabrzmię protekcjonalnie, ale nie przeklinaj. I nie mów do nikogo brzydko przy dziecku. Dorośli wiedzą, że “ty chyba jesteś chory na głowę” to utarte zdanie, z przymrużeniem oka, tymczasem dzieci niekoniecznie muszą to wiedzieć.
  4. Czytaj. Czytaj dziecku jeśli jeszcze samo nie potrafi, czytaj przy dziecku by widziało, że czytasz i pokazuj, że czytanie jest fajne i sprawia Ci radość. Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąca. Jeśli dziecko nie widzi Cię z książką w ręku, a potem całą podstawówkę słyszy “marsz do książek”, to znaczy, że robisz to źle. Co nie znaczy, że nie da się tego naprawić, wychowanie to proces – pamiętajcie.

Noworoczne postanowienia dla dzieci

Dzieci nie są głupie, tylko dorośli je tak czasami traktują. Dzieci, tak samo jak my, uczą się nowych rzeczy, robią postępy w wielu dziedzinach, spełniają swoje marzenia etc. Rozpoczynając pracę z pociechą dotyczącą postanowień noworocznych warto najpierw wypisać wszystkie osiągnięcia z ubiegłego roku. Ale nie podchodź to tego kroku nieprzygotowana, bowiem wspominanie całego roku nie przychodzi łatwo. Wypisz przynajmniej 20 rzeczy które udało osiągnąć się Twojemu dziecku, zależnie od wieku może to być finalista szkolnych zawodów sportowych, albo oduzależnienie się ok kubka niekapka. Mogą to być osiągnięcia szkolne, prywatne, społeczne, rodzinne, jak również postępy w nauce jakiejś umiejętności, nowy trik na deskorolce lub częstsze sprzątanie własnego pokoju. Osiągnięcia z ubiegłego roku, mogą stanowić punkt wyjściowy do postanowień noworocznych.

Rada 1. Postanowienia dzieciom nie przychodzą łatwo. Po pierwsze, one nie mają wobec siebie tak wysokich wymagać. Po drugie dzieci zazwyczaj postanawiają i to robią, nie szukają wymówek jak dorośli więc też nie uzależnili się od listy. Po trzecie dla małych dzieci może to być wciąż abstrakcja. Dziecku więc trzeba pomóc: jaki chciałbyś być w nowym roku? milszy dla siostry? szybszy w bieganiu? itp. Przygotuj kategorie, którymi będziesz dziecku podpowiadać co jeszcze możnaby wymyślić.

Rada 2. Nie bądź potworem. Postępuj umiarkowanie, nie przesadzając o czym piszę tutaj. Nie pozwól by ta lista wyglądała o tak: będę sprzątał swój pokój, będę jadł więcej warzyw, nie będę krzyczał na siostrę, będę mówił paciorek, nie będę kłamał i będę pomagał mamie. To brzmi raczej jak żal za grzechy i postanowienie poprawy – jeśli mnie to nie motywuje to dziecka na pewno nie będzie. Zasugeruj te postanowienia, które uważasz za słuszne, ale dodaj też te motywujące: nauczę się nowego triku na deskorolce, przeczytam wszystkie komixy kaczora donalda, odłożę wszystkie pieniądze od babci na xboxa etc.

Ze swojej strony najbardziej polecam umiejętności. Nauka nowych umiejętności to największa frajda, mocno widoczny i motywujący plan oraz świetny stymulator dla mózgu dziecka. Dlatego nauka gry na instrumentach, sport, magiczne sztuczki, rzemieślnictwo czy nauka wbicia gwoździa i wkręcenia śrubki to najlepsze postanowienia na świecie:)

Bądźmy w 2014 lepszymi ludźmi. Życzę Wam samych pedagogicznych sukcesów!

544732_53652852