#42: Jeśli nie szkoła, to co? Nie tylko edukacja domowa, ot co. | Godmother Podcast

Systemowa szkoła ma wiele wad i jest zdecydowanie nietrafionym wyborem edukacyjnym dla naszych dzieci. Skrót myślowy? Z pewnością, ale to nie będzie odcinek wyjaśniający, dlaczego tradycyjna szkoła jest zła. Pozwalam sobie na takie uproszczenie, ponieważ domyślam się, że sam(a) widzisz wady obecnego systemu edukacji i zdajesz sobie sprawę, że w stwierdzeniu “systemowa szkoła jest zła” leży ziarno prawdy. A może nawet i piaskownica…
Ale! Co możesz w związku z tym zrobić jako rodzic, który za chwilę MUSI posłać dziecko do JAKIEJŚ szkoły?

Najczęściej mamy relację “love – hate” ze szkolnictwem. Denerwuje nas skostnienie szkoły, niekompetentna kadra, przedmioty wciskane do planu bez pomyślunku, a jednak… Potrzebujemy tej szkoły w jakiejś formie. Głównie z trzech powodów.

 • Primo, jeśli mieszkasz w Polsce, podlegasz prawu cywilnemu, na które składa się m.in. obowiązek szkolny, czyli Twoja pociecha do 18 roku życia jest zobowiązana do edukacji i realizowania podstawy programowej.
 • Secundo, jako rodzic chcesz zadbać o prawidłową i wielokierunkową edukację swojego dziecka. Tak, aby przyswoiło podstawowe umiejętności, a także bazową wiedzę o świecie. Sam(a) niekoniecznie jesteś w stanie przekazać mu wszystko z historii, biologii czy fizyki.
 • Tertio, prawdopodobnie nie możesz sobie pozwolić na pełną opiekę nad dzieckiem przez osiemnaście lat bez przerwy. Bo pracujesz, bo potrzebujesz czasu bez dziecka (na obowiązki i przyjemności), bo nie możesz zostawić dziecka samego w domu.

  Nie ma co się oszukiwać, szkoła jest wielu z Was potrzebna.

Więc jeśli nie tradycyjna szkoła, to co? Najczęstsza odpowiedź to edukacja domowa. Taaak…. Czyli teraz rzucasz pracę, kupujesz kredę i tablicę, i codziennie uczysz dziecko w swoim salonie? Spokojnie, są inne opcje. Właśnie o tym opowiem Wam w tym odcinku.

Ale zanim przejdziemy do odcinka, chciałam Wam przedstawić sponsora dzisiejszego odcinka podcastu, którym są suplementy MyBestPharm.
Na budowanie odporności, mikroflory jelit, klarowności umysłu i wiele innych cudów.

W tym odcinku:

 • Jakie aktualnie mamy opcje szkolnictwa: od szkoły systemowej do Szkoły w Chmurze.
 • Jak pogodzić obowiązek edukacji (papierologia) z nauką poza budynkiem szkoły?
 • Jakie opcje edukacji domowej warto wziąć pod uwagę – a jest ich sporo!
 • W jaki sposób dziecko może otrzymać świadectwo ukończenia szkoły, pojawiając się tam kilka dni w roku?
 • Dlaczego warto współpracować z innymi rodzinami w temacie edukacji dzieci.
 • Czym są placówki alternatywne i jak się do nich zapisać.
 • Jakie są możliwości nauki online, czyli platformy edukacyjne ze wsparciem tutorów.
 • Czym jest Budząca Się Szkoła – o transformacji kultury szkolnej w Polsce.

W tym odcinku wspominałam o:

 1. Szkoła w Chmurze
 2. Budząca Się Szkoła
 3. Alfabet“, reż. Erwin Wagenhofer – film dokumentalny o edukacji,
 4. Fundacja Bullerbyn
 5. Centrum Nauczania Domowego
 6. Curriculum do Edukacji Domowej – inspiracje z Pinteresta

Książki pomocne w poszerzaniu horyzontów wychowawczych i nie tylko.
[jest ich znacznie więcej, więc dorzuć proszę swoje propozycje w komentarzu!]

Jak zostać Patronem Godmother

i dołączyć do grupy Treningu Mentalnego Rodzica™

1. Wchodzisz na stronę Patronite.pl/godmother, wybierasz próg 10 zł i zostań Patronem.

2.  Jak już jesteś oficjalnym Patronem (masz konto na Patronite i zapłaciłaś/eś), wchodzisz bezpośrednio na grupę, klikasz “dołącz” i odpowiadasz na zadane pytanie o email. Jak Ci pytanie ucieknie albo za szybko klikniesz, możesz na grupie kliknąć “odpowiedz na pytanie”. Podanie emaila jest bardzo ważne, bo tylko tak mogę zidentyfikować czy jesteś Patronem.

3. I już! Za moment Cię zaakceptuję w grupie i korzystaj do woli czym chata bogata!

A co tam znajdziesz? Zadania rozwojowe w ramach Treningu Mentalnego Rodzica™, materiały dodatkowe, e-booki, zniżki tylko dla Patronów, lajvy o elementach unschoolingu i homeschoolingu jakie może wykorzystać każdy rodzic, potężny webinar o dwujęzyczności – i przede wszystkim, niepowtarzalną społeczność rodziców, którzy mają podobne wartości wychowawcze co Ty.  Atmosfera, w której główną zasadą jest domniemanie dobrych intencji.

Do zobaczenia!