Niech dzieci robią sobie krzywdę.

Oto film, który namawia dorosłych by dać dzieciom zapałki, scyzoryki, przyrządy elektryczne, wrzątek i śmiercionośne torebki foliowe. Zanim zdążycie się zbulwersować, odpowiedzcie sobie na jedno kluczowe pytanie: czy nie jesteś nadopiekuńczym rodzicem? Czy potrafilibyście być tacy jak rodzice tych bliźniaków?

Zastanówmy się…

Czy chcemy wychować dzieci na ludzi którzy nigdy nie zrobią sobie krzywdy, ponieważ zostaną ochronione przed wszelkimi ewentualnościami zaistnienia niebezpieczeństwa?
Czy raczej chcemy wychować dzieci na ludzi, którzy będą odpowiednio przygotowani na przyszłe niebezpieczne sytuacje w jakich kiedyś na pewno się znajdą?
Pozwólcie, że dla dobra moich dzieci, wybiorę opcję drugą.

Czas pogodzić się z oczywistością jaką jest fakt, że nie ochronimy dzieci przed całym światem, mimo iż bardzo byśmy chcieli. Wypadki się zdarzają. Krzywdy się zdarzają. Upadki też. Złamania także.

Zamiast “Chronić przed dziećmi”.

Rozwój cywilizacji zachodniej doprowadził do swoistego upośledzenia i dzieci i dorosłych, wszędzie bowiem już mamy informacje jak czegoś używać, co wolno, na co uważać i co jest niedozwolone. Oczywiście interpretowane przez wielu fałszywie jako “nigdy nie pozwól dziecku się tym bawić, bowiem najpewniej zginie śmiercią tragiczną”. A przede wszystkim wszędzie pałętające się: “chronić przed dziećmi”, podczas gdy znacznie zgrabniej i efektywniej byłoby zamieszczenie ostrzeżenia: “Istnieje cień prawdopodobieństwa, że dziecko wpadnie na pomysł użycia tego w niebezpieczny sposób, dlatego zaleca się by wcześniej przygotować dziecko na ewentualność radzenia sobie w czasie niebezpieczeństwa oraz jego umiejętnego unikania” lub “Przed udostępnieniem dziecku upewnij się, że pociecha została zaznajomiona z ewentualnymi zagrożeniami i konsekwencjami użycia tego w nieprawidłowy sposób” czy może “Daj dziecku spokój, niech się samo przekona i nauczy raz na zawsze pod twoim okiem”.

Jeśli kotłują się w Waszych głowach myśli i przekonania, koniecznie obejrzyjcie kiluminutowy filmik.