Jak wychować gospodarne dzieci?

Oto jak życie potrafi zaskakiwać. Oto jak ludzka natura potrafi zwieść. Oto jak zawsze należy pokładać wiarę. To będzie historia o książce, która dziś ma specjalne miejsce na mojej półce. O książce, którą każdy rodzic chciałby przeczytać. A jeśli jesteś nauczycielem z pewnością chciałbyś obejrzeć to

Dawno dawno temu wybrałam się do taniej książki. Wycieczki takie czynię regularnie i zwyczajowo zakupuję książki “wannowe”. Wannowe – czyli takie, po których nie spodziewam się wiele, nie oczekuję, że zmienią moje podejście do życia, mają się tylko dać przyjemnie czytać w wannie, po ciężkim dniu.

Tym razem znalazłam ten oto okaz – “Jak wychować gospodarne dzieci” Janet Bodnar – i uwaga! za 10 zł.
Pomyślałam, że skoro patrzy na mnie tak tania książka, która mówi o wychowaniu dzieci, to nie wypada nie kupić. Zdając sobie jednocześnie sprawę, że prawdopodobnie nie będzie to książka najwyższych lotów (jeśli wylądowała w taniej książce z ceną 10 zł – tylko naiwność pozwala wierzyć, że będzie inaczej).

Ogłaszam więc wszem i wobec i każdemu z osobna. Nigdy w życiu nie pomyliłam się tak bardzo. Jest to najbardziej pożyteczna książka o dzieciach jaką kiedykolwiek przeczytałam. Podtytuł książki brzmi “Wszystko o tym, co powinny wiedzieć i jak im to wytłumaczyć” – i nie kłamie ani w najmniejszym calu.

Książka porusza tematykę edukacji finansowej dzieci, od 3 do 20 roku życia. Jest nasiąknięta konkretami, radami i przydatnymi informacjami. Żadnego wodolejstwa, żadnych niedopowiedzeń.

Książka zawiera między innymi:

-Jak dzieci patrzą na pieniądze, dlaczego tak i jak sprawić by patrzyły inaczej jeśli zajdzie taka konieczność.
-Jak chronić dziecko (i swój portfel) przed reklamami, np zabawek.
-Jak tłumaczyć maluszkom wartość pieniądza.
-Co z kieszonkowym. Czy dawać, kiedy dawać, ile dawać i za co dawać.
-Jak zaszczepić dzieciom nawyk oszczędzania.
-Jak nauczyć dziecko inwestować.
-Czy Twoje dziecko powinno pracować, czy może, od jakiego wieku i w jakim charakterze.
-Czy pozwalać im na wszystko.
-Co zrobić z hojnymi dziadkami i wujkami.

i wiele wiele innych.

Pieniądze to rzecz nieodzowna w dzisiejszych czasach – i dzieci nie żyją z dala od tego zjawiska. Ale nie tłumaczymy im tego zazwyczaj w najlepszy możliwy sposób – bo jak wyjaśnić coś tak abstrakcyjnego?
Tak książka przychodzi z pomocą.
Nigdy nie zrozumiem jak to się stało, że została przeceniona na 10 zł. Nigdy nie wydałam lepiej 10 zł.

Jak wychować gospodarne dziecko www.godmother.pl