Jak uczyć zabawą? Znane postacie.

Znane powszechnie porzekadło mówi, iż najlepiej uczymy się podczas zabawy. Prawda. Tylko jak zorganizować taką zabawę, by wpleść tam wystarczająco dużo nauki i pożytecznych informacji? Dziś przedstawiam Wam zabawę z cyklu “zrób to sam”. Za pomocą owego tworu możecie nauczyć swoje dzieci obszernych biografii dowolnych znanych postaci historycznych. Jestem absolutnie zakochana w tej zabawie!

Jeśli przemknęła Wam przez głowę myśl “no bez przesady, ale żeby od razu uczyć biografii postaci historycznych, toż to nie ma większej nudy, a poza tym do czego to się w życiu przyda” – ku przestrodze zerknijcie na ten 10 minutowy materiał. Nie chciałabym, by moje dziecko było ignorantem.

Matura to bzdura – znani polacy

Podstawa gry

Jeśli jesteście wystarczająco zmotywowani (i rozbawieni), możemy przejść do rzeczy.
Znacie z pewnością grę “Zgadnij kto to”? Jeśli nie jesteście pewni – zamieszczam zdjęcie:

 

Zgadnij kto to - gra
Zgadnij kto to – gra

Gra bardzo prosta, cytując jej recenzję wg Segritty: “Mamy 24 karty z różnymi postaciami, które charakteryzują dość wyraziste cechy fizyczne. Każdy z graczy losuje jedną z postaci i nie ujawnia jej przeciwnikowi. Zadaniem jest odgadnięcie, którą z postaci ma drugi gracz. Aby tego dokonać, zadajemy mu dowolne pytanie, na które odpowiedź może brzmieć tylko „tak” lub „nie”. Czy ma żółte włosy? Czy ma duży nos? Czy nosi okulary? W drodze dedukcji eliminujemy kolejne osoby (pomaga nam w tym plansza, na której możemy zakrywać kolejne karty postaci), aż zostanie nam tylko jedna – ta, którą wylosował przeciwnik.”

Klikając z ten obrazek, możecie zagrać w wersję gry online – by dobrze wychwycić zasady.
jh

Edukacyjna wariacja gry

Jak się już pewnie domyślacie, postaciami w grze wcale nie muszą być wyimaginowane rude laleczki. Mogą to być na przykład byli prezydenci stanów zjednoczonych…

pic463690_md

albo poczet królów polski…

poczet1

albo wynalazcy, naukowcy, politycy, kompozytorzy, pisarze etc.

Pytania oczywiście dostosowujemy do kategorii. Np:
1. Czy ta osoba coś wynalazła?
2. Czy ta osoba żyła w 19 wieku?
3. Czy ta osoba miała związek z II wojną światową?
4. Czy ta osoba była reprezentantem kraju?

Możecie się spodziewać wielu niewiadomych – właśnie wtedy pojawia się doskonała okazja na sprawdzanie biografii znanych osób – czy Bolesław Chrobry był królem mniej czy więcej niż 20 lat? Liczymy. Czy Skłodowska-Curie pochodzi z Polski czy Francji? Sprawdzamy.

Przygotujcie taką grę razem z dzieckiem – tworzenie czegoś to prawdziwa frajda. Tutaj przeczytasz co jeszcze możesz stworzyć we własnym domu. Przy okazji tworzenia, wybierania osób, ustalania pytań, biografii – na tym etapie i rodzic i dziecko nauczy się już wybitnie dużo (a z pewnością więcej niż w szkole).

Następnie grę można wyciągać do kakao w jesienne nudne wieczory:)
Enjoy!

jh