Hawking (fizyka) dla dzieci

Nauka o wszechświecie rozwinęła się w ostatnich latach niebywale. Teraz, już nawet dorosłym ciężko jest własnymi słowami wyjaśnić czym jest czarna dziura czy kwarki. Jak wytłumaczyć to dzieciom?
A po cóż samemu się trudzić, skoro wyjaśnić za nas może sam expert w dziedzinie? Drodzy Rodzice, Stephen Hawking napisał książkę dla dzieci. Jobs też swojego czasu zajął się edukacją, ale dzisiaj nie o tym

Kim jest Stephen Hawking?

Jest to pochodzący z Wielkiej Brytanii astrofizyk, kosmolog i wybitny fizyk teoretyk. Pracuje nad astrofizycznymi zagadnieniami od ponad 40 już lat, z powodzeniem (opracował m.in. dowód na istnienie promieniowania czarnych dziur).

Co ma wspólnego z dziećmi?

Pewnego dnia (w 2006 roku) wraz ze swoją córką Lucy, wpadł na pomysł by napisać książkę dla dzieci. I tak powstała seria fantastyczno-naukowa, pieszczotliwie opisywana jako Harry Potter z wykluczeniem magii – sama fizyka. A wygląda to dokładnie tak:

ohm

Założenie i inspiracja Hawkinga była prosta: zauważył on, że science fiction jest ekscytujące, powstaje wiele filmów fabularnych, bajek i komiksów – trzeba więc wykorzystać tę fascynację do przekazania rzetelnej wiedzy o kosmosie i o fizyce. Jak mawiał Hawking “Jest za dużo science fiction, my napiszemy science fact”.

Część pierwsza wprowadza bohaterów, między innymi Jerzego, i z ich pomocą dzieci dowiadują się czym jest układ słoneczny, asteroidy oraz czarne dziury. Jedyny fikcyjny element na jaki natrafi młody czytelnik jest to super komputer – przenosi bohaterów do kosmosu;)

Recenzje rodziców.

(2010-09-07)
Trochę naciągana fabuła, całkiem fantastyczne podróże po obcych galaktykach, ale przy tym świetnie spopularyzowana wiedza o wszechświecie, podana w taki sposób, że niektóre fakty jest w stanie zrozumieć nawet rozgarnięty sześciolatek. Z pewnością jest to książka, do której warto wracać wielokrotnie. Oprócz typowej opowieści fabularnej istnieją tu całkiem niezależnie wkładki z mnóstwem kolorowych zdjęć kosmosu oraz kilkustronicowe wstawki w zrozumiały sposób przedstawiające prawa fizyki rządzące wszechświatem. Polecam serdecznie obie części przygód Jerzego!

(2009-07-28)
Uwielbiam Stephena Hawkinga! Obydwie książki z serii “Jerzy” są wspaniałe. Jak to w książkach dla dzieci, historia jest naiwna, ale podszyta pięknie naukowymi faktami. Oczywiście wszystko ujęte w stylu Hawkinga, czyli dla zwykłego zjadacza chleba (nie koniecznie dla naukowców). Warto przeczytać razem z dziećmi. Ja, chociaż już dawno wyrosłam z bajek dla dzieci, bawiłam się przy tej lekturze cudownie. Książka potrafi wciągnąć w naukę i zafascynować nią najmłodszych. Na pewno będzie to lektura moich dzieci. Gorąco polecam dorosłym i tym młodszym!

Dla dorosłych.

Oczywiście Hawking nie pisał tylko dla dzieci. Napisał w swojej karierze wiele artykułów naukowych, jak też wiele pozycji dla dorosłych laików. Szczególnie serdecznie polecam jedną z nich: (skoro nasze dzieci mają być za chwilę takie mądre i oczytane, warto samemu nadrobić zaległości)

teoria

Źródło recenzji: merlin.pl