Ciąża (nie) ogłupia!

Została postawiona teza – ciąża ogłupia. Kobiety w trakcie ciąży i po urodzeniu są po prostu głupsze, mniej bystre i mniej inteligentne. W dzisiejszym artykule walczę z tą tezą całym arsenałem środków. Zobaczcie czy wygrałam.

Mózg matki

Psychologowie uknuli nawet na to specjalne sformułowanie “mózg matki”. Bo mózg jest podobnież uszkodzony, kobieta nie pamięta, robi głupie rzeczy i generalnie jakaś taka mało bystra jest.

Stereotypy

Zastanówmy się jak działają uproszczenia i stereotypy. Rusek – pije, Polak – kradnie, kobieta – nie umie parkować; żeby życie stało się prostsze, często sięgamy po te stereotypy. To między innymi dlatego, gdy kobieta zachowa się nieracjonalnie, lub popełni jakąś gafę – zamiast stawić temu czoła, zawsze łatwiej na coś zrzucić winę – byłam rozkojarzona, nie spałam tej nocy, to wszystko przez tą ciążę.

Zespół badaczy z uniwersytetu Sunderland z Wielkiej Brytanii, po kilku przeprowadzonych eksperymentach, stwierdzili “silne wrażenie kobiet, iż padły ofiarą ‘mózgu matki’ może być wynikiem ich własnych negatywnych oczekiwań dotyczących wpływu ciąży na umysł.”

Ba! Jest nawet termin “zagrożenie stereotypem” który wymyśliła Claude Steele – psycholog z Uniwersytetu Stanforda. Co to oznacza w praktyce – jeśli masz do wykonania zadanie, a wiedząc że według powszechnej opinii grupa społeczna do której należysz radzi sobie z tego typu zadaniami gorzej, w efekcie dostosujesz się do opinii i pod jej wpływem faktycznie wykonasz zadanie gorzej.

Protekcjonalność

Do tego dochodzi kultura, otoczenie i okoliczności. Wyobraźcie sobie laureatkę nagrody nobla, gdzie ‘normalnie’ wszyscy zwracali się do niej “Pani doktor”, a teraz wszyscy skupiają się na jej brzuchu mówiąc “ooo jaki brzusio, kiedy termin, jaka ładna mamusia”. Następnie by poszerzyć swoją wiedzę z zakresu macierzyństwa, rzeczona mama czyta w gazetce, że jej najważniejszym celem po ciąży jest wrócić do formy i płaskiego brzucha.

Drogie przyszłe mamy

Jeśli bardzo chcecie się sugerować jakąś opinią, to proponuję wykorzystać następującą:
Kobieta w ciąży nie głupieje, popełnia takie same gafy jak przed ciążą, które z ich błogosławionym stanem nie mają nic wspólnego. Ten wprowadzający w tematykę artykuł, będzie pierwszym z fascynującej ciążowej serii – jak macierzyństwo wpływa na intelekt matki. Kolejny możecie przeczytać tutaj.