Notuj 20% lepiej by uczyć się 80% skuteczniej. Czyli strategia tworzenia notatek zasadą Pareto 80/20.

Notatki nie opuszczają naszej codzienności w dniu ukończenia ścieżki edukacyjnej. Notujemy niemal codziennie – począwszy od listy zakupów, po zapisanie sobie kluczowych informacji na spotkaniu w pracy, aż po samodzielne studiowanie książek, artykułów i filmów internecie. Notowanie to bardzo popularne i przydatne narzędzie, z którego warto korzystać. Ale czy potrafimy robić to dobrze? Albo chociaż skutecznie?

Notowanie nie jest umiejętnością wrodzoną, tylko nabytą. Uczymy się notować tak samo jak uczymy się pisać czy liczyć. Niestety system szkolnictwa w Polsce nie promuje metod notowania zgodnych z potrzebami i sposobem działania naszego mózgu. Najczęściej w szkolnych zeszytach widzimy notatki prowadzone jednym kolorem, linearnie, od marginesu do marginesu, miejscami poprzetykane akapitami czy listą od myślników. Do finezji temu daleko, nieprawdaż? Co ważne, notatka w stylu szkolnym jest w gruncie rzeczy nieskuteczna. Jej monotonia powoduje, że rzadziej mamy ochotę wracać do swojej notatki, trudniej jest nam coś z niej zapamiętać, a dodatkowo jej tworzenie bywa bezmyślne i mało inspirujące, przez co spada motywacja do nauki i odświeżania wiedzy. Tracimy też dobrą okazję do nauki, jaką może być sam proces tworzenia notatki. Jeśli robisz notatkę bezmyślnie (nie myślisz o tym co zapisujesz i po co i jak to się ma do reszty treści, czyli nie organizujesz i nie przetwarzasz treści) przetwarzasz nowo poznane informacje bardzo płytko – szybko je zapomnisz. Jeśli robisz notatkę myśląc intensywnie (a wystarczy zastosować strukturę notatki czy odpowiednią strategię) wówczas przetwarzasz treści głęboko i lepiej je rozumiesz oraz na dłużej zapamiętujesz.

 • jest pisania jednym kolorem,
 • jest linearna, czyli: tekst układa się od marginesu do marginesu, linijka pod linijką,
 • ma pojedyncze przerwy i nowe akapity,
 • zawiera listy wymieniane od myślników,
 • ma większość słów w formie powtórzenia wyrażeń pochodzących z materiału, z którego się uczysz, tj. zapisujesz dokładnie to, co przeczytałeś(aś) / usłyszałeś (aś),
 • jest tworzona przez Ciebie i później najczęściej odkładana do segregatora i zapominana.
 • nie wyróżnia się wizualnie niczym od notatek zrobionych pół roku temu
 • nie jest wyraźnie opisana (trzeba się wczytać i zastanowić z czego ta notatka w ogóle pochodzi)

Jeśli na większość podpunktów odpowiedź brzmi “tak”, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu, bo może się okazać, że skupienie wysiłku na 20 procentach działań w celu poprawienia swoich technik notowania może zaowocować aż 80-procentową poprawą! Skąd takie założenie? O tym mówi wspomniana w tytule zasada Pareta. 

Pierwotnie zasada została opisana “kluczowych nielicznych i błahych licznych” dziś mówi się czasem “istotna mniejszość i nieistotna większość”.  Mówiąc najbardziej potocznie jak jestem w stanie – istotna mniejszość (nasze 20%) jest tak ważna, że da 80% efektów. A nieistotna większość, jest na tyle mało ważna, że wpłynie na 20% efektów.

Zasada ta nazwana jest na cześć włoskiego ekonomisty i socjologa Vilfreda Pareta, a sformułował ją amerykański teoretyk zarządzania Joseph Juran. Pareto badał zagadnienie nierównej dystrybucji bogactwa (np. 20% bogaczy zarabia 80% kasy), natomiast Juran zauważył, że zasada ta jest niezwykle uniwersalna – można ją zaaplikować zarówno w biznesie, ekonomii, jak i w sporcie czy rolnictwie. Przykłady tej zasady:

 • 20% klientów przynosi 80% zysków,
 • 20% kierowców powoduje 80% wypadków,
 • 20% powierzchni dywanu przypada na 80% zużycia,
 • 20% roślin produkuje 80% owoców,
 • 20% ubrań nosimy przez 80% czasu,
 • 20% pracowników generuje 80% produktów.

Pamiętaj, że zasada Pareta nie sugeruje, że masz się starać tylko na 20%. Chodzi o to, że masz dać 100% swojego czasu i 100% swojej zaangażowania w te 20% działań, które wpłynie na 80% rezultatów. Zaangażowanie pozostaje na tym samym poziomie, ale jest lepiej dystrybuowane i skoncentrowane na generowaniu oczekiwanych rezultatów. Po prostu staramy się być skuteczniejsi!

Zasada Pareta mówi o “kluczowych mniejszościach i nieistotnych większościach”. Nie jest to wzór matematyczny, a opisanie pewnej tendencji, która w niektórych wypadkach może być przybliżona (np. 75% / 25%) oraz oczywiście są od niej wyjątki. Zapoznanie się z tą tendencją pomaga zrozumieć, na czym warto się skupić, aby otrzymać najlepsze rezultaty. Pomaga ustalić pryiorytety. Nierzadko jesteśmy przygnieceni mnogością zadań do wykonania i nie wiemy, w co ręce włożyć. Wypisanie sobie wszystkich zadań i wybranie 20% z nich, które są najbardziej kluczowe, znacząco usprawnia proces podejmowania decyzji i dążenia do celu. Aby przybliżyć Wam tę zasadę w praktyce, polecam zastanowienie się nad poniższymi pytaniami:

Które 20% moich działań pochłania 80% mojego czasu?

Które 20% niedogodności powoduje 80% mojego zniechęcenia?

Które 20% etapu tworzenia daje mi 80% frajdy i inspiracji?

Dokładnie to samo tyczy się notowania. Aby notować skutecznie, z przyjemnością i długotrwałym efektem zapamiętywania, warto skupić się nad trzema elementami, czyli dopasować notowanie do:

  1. Celu – po co notujesz? Jaką funkcję notatka ma spełnić?
  2. Twoich zasobów – w jaki sposób umiesz notować dzisiaj? Jak można to udoskonalić?
  3. Preferencji Twojego mózgu – jaka notatka najskuteczniej pomaga Ci przetworzyć i zapamiętać informacje? Jaki styl notowania przychodzi Ci łatwo i zachęca do dalszej eksploracji tematu?

Właśnie na tych elementach skupiam się na początku konsultacji mentoringowych, ponieważ wiem z doświadczenia, że jasne określenie celu, zasobów i preferencji bardzo szybko przekłada się na poprawę jakości notowania i zapamiętywania. Nasz mózg lubi notatki, gdy tylko odpowiednio mu je podamy.

Często zdarza się, że znaczną większość naszego zaangażowania lokujemy w te elementy notowania, które dają niewielką część rezultatów. Przykładowo kupujemy sobie notatnik z wyższej półki i zestaw nowych zakreślaczy, wybieramy ulubiony długopis, tworzymy sobie specjalne miejsce do notowania i… Okazuje się, że notatki idą żmudnie, nadal trudno nam się w nich odnaleźć, a ekscytacja szybko opada. Wracamy do punktu wyjścia.

Pracując indywidualnie z klientami, często słyszę tego typu historie. Przychodzą do mnie osoby z różnymi celami – jedni działają w branży edukacyjnej i szkoleniowej, więc notatki to ich narzędzie pracy. Inni marzą o przebranżowieniu lub awansie. Jeszcze inni studiują na uczelniach lub samodzielnie i szukają skutecznego sposobu na przetwarzanie i zapamiętywanie dużych ilości informacji. Są również tacy, co uwielbiają szperać w internecie, słuchać podcastów i wywiadów, więc potrzebują skutecznej metody zapisywania kluczowych informacji. Zastosowań jest naprawdę nieskończenie wiele, jeśli tylko jest w Tobie chęć uczenia się czegoś nowego.

Aby przybliżyć Ci zagadnienie metod notowania, posłużę się kilkoma przykładami. Czerpiąc z doświadczenia własnego i moich klientów, nie wszystkie poniższe metody warto wdrażać, jeśli masz małe doświadczenie w wyrafinowanych notatkach. Twoje 20% będzie inne niż moje 20%, ale wystarczy mi jeden rzut oka (no może godzina analizy;)) na Twoje notatki, żeby było jasne jakie drobiazgi dasz radę usprawnić w miesiąc by otrzymać ogromny zwrot z tej inwestycji czasowej.

METODA CORNELLA

MAPA MYŚLI

MAPA KONCEPCYJNA

METODA BLOKOWA

MAPOWANIE KOLORAMI

DIAGRAM ISHIKAWY

W wypadku wielu wykładów wystarczy zanotować 20% słów, aby zrozumieć 80% treści wykładu. Wystarczy zanotować 20% kluczowych informacji z podręcznika, by zapamiętać 80% przekazu. W temacie notatek, zasada „mniej znaczy więcej” sprawdzi się doskonale.

Często inwestujemy ogrom energii i skupienia w zapisanie jak największej ilości detali w notatce. Staramy się ująć jak najwięcej danych i zdarza nam się zapisywać słowo w słowo to, co ktoś powiedział lub napisał w książce czy podręczniku. Taka metoda notowania ma niewielką skuteczność i najczęściej kończy się tym, że po mniej więcej dwóch tygodniach pamiętamy mniej niż 40% informacji, które zanotowaliśmy. Aby temu przeciwdziałać, wcale nie należy spędzać więcej czasu na notowaniu.

Zakładam, że jeśli to czytasz, jesteś osobą dorosłą, której zależy na skutecznym wykorzystaniu czasu, który przeznaczasz na rozwój i naukę.

Czytasz książki, słuchasz podcastów i wykładów lub realizujesz kurs online i chcesz zapamiętać z tego jak najwięcej. Zależy Ci, aby wykorzystać czas nauki optymalnie. Jednym z najprostszych zabiegów, jakie możesz zastosować, to:

 1. Nauka przesiewania i skracania informacji (bez utraty znaczenia).
 2. Nauka organizowania informacji w sposób niepowtarzalny dla danego tematu.
 3. Wykorzystanie swoich silnych stron do wyróżnienia notatek (ten element świetnie sprawdza się też w kontekście motywacji do tworzenia notatek).
 4. Zastosowanie systemów i tricków notatkowych w miejsce Twoich słabszych stron.

To jest właśnie idealne zastosowanie zasady Pareta w notatkach – skupiasz się na tym, co ma największe znaczenie i uzyskujesz najlepsze rezultaty. Mało kto cierpi na nadmiar wolnego czasu, a bierne słuchanie / czytanie lub bezmyślne notowanie jest po prostu jego stratą.

Jak szybko chcesz poprawić skuteczność pochłaniania wiedzy?

E-BOOK

80 zł

 • E-book 88 stron.
 • 80+ przykładów i inspiracji.
 • 10 gotowych wzorów do wydruku.
 • 56 cytowanych badań pełna bibliografia.
 • Dostęp do e-booka w 24 h.
 • Audiobook mp3 części teoretycznej.
 • Workbook części praktycznej z  ćwiczeniami.
 • Analiza Twoich notatek (do 10 stron), celu edukacyjnego, silnych stron i najłatwiejszych obszarów do poprawy.
 • Indywidualnie zaprojektowana strategia nauki i notowania pod kątem Twojego celu edukacyjnego.
 • Dwie konsultacje online: pierwsza skupiona na 20% zmian, które dają 80% efektu szybko. Zadania wdrożeniowe do wykonania samodzielnie pomiędzy konsultacjami.
 • Druga konsultacja skupiona na 80% umiejętności, które dadzą Twoim notatkom efekt “wow”.  Zestaw zaleceń wdrożeniowych. 

Zamawiam!

ZESTAW

123 zł

 • E-book 88 stron.
 • 80+ przykładów i inspiracji.
 • 10 gotowych wzorów do wydruku.
 • 56 cytowanych badań pełna bibliografia.
 • Dostęp do e-booka w 24 h.
 • Audiobook mp3 części teoretycznej.
 • Workbook części praktycznej z  ćwiczeniami.
 • Analiza Twoich notatek (do 10 stron), celu edukacyjnego, silnych stron i najłatwiejszych obszarów do poprawy.
 • Indywidualnie zaprojektowana strategia nauki i notowania pod kątem Twojego celu edukacyjnego.
 • Dwie konsultacje online: pierwsza skupiona na 20% zmian, które dają 80% efektu szybko. Zadania wdrożeniowe do wykonania samodzielnie pomiędzy konsultacjami.
 • Druga konsultacja skupiona na 80% umiejętności, które dadzą Twoim notatkom efekt “wow”.  Zestaw zaleceń wdrożeniowych. 

Zamawiam!

KONSULTACJE

800 zł

 • E-book 88 stron.
 • 80+ przykładów i inspiracji.
 •  10 gotowych wzorów do wydruku.
 • 56 cytowanych badań pełna bibliografia.
 • Dostęp do e-booka w 24 h.
 • Audiobook mp3 części teoretycznej.
 • Workbook części praktycznej z  ćwiczeniami.
 • Analiza Twoich notatek (do 10 stron), celu edukacyjnego, silnych stron i najłatwiejszych obszarów do poprawy.
 • Indywidualnie zaprojektowana strategia nauki i notowania pod kątem Twojego celu edukacyjnego.
 • Dwie konsultacje online: pierwsza skupiona na 20% zmian, które dają 80% efektu szybko. Zadania wdrożeniowe do wykonania samodzielnie pomiędzy konsultacjami.
 • Druga konsultacja skupiona na 80% umiejętności, które dadzą Twoim notatkom efekt “wow”.  Zestaw zaleceń wdrożeniowych. 

Zamawiam!

Przysługuje Ci 30 dniowa gwarancja satysfakcji. Skorzystaj, przetransformuj to jak tworzysz notatki, wiedząc, że jeśli nie spełnię 100% Twoich oczekiwań otrzymasz zwrot pieniędzy.