Jak nauczyć dziecko pisać?

Kto umie pisać ręka w górę! Pewnie każdy z was zgodzi się ze stwierdzeniem, że istnieją pewne umiejętności, bez których ani rusz. Jedną z takich umiejętności jest wspomniane na samym początku – pisanie. Co prawda, stajemy się coraz bardziej skomputeryzowani, ale wystarczy jednodniowy brak prądu, abyśmy nie byli 🙂 Co więcej, im wcześniej Twoje dziecko zacznie pisać – tym lepiej. Nie ma sensu zostawiać tego zadania nauczycielom, jeśli pociecha wcześniej wykazuje chęć i pyta o napisy czy literki, albo gryzmoli jakieś znaczki na kartkach. 

Zacznę od podkreślenia jednego z powyższych zdań:

Nie ma sensu zostawiać nauki pisania nauczycielom i szkole.
Jeśli dziecko wykazuje chęć wcześniej – rodzic nauczy pisania szybciej, lepiej i skuteczniej. 

Nie to, że się znowu szkoły czepiam. Szkoła też nauczy. Ale po prostu nie ma najmniejszego powodu, by czekać z tym do 8 roku życia. Bo siedmiolatki jeszcze na dobrą sprawę nie piszą tylko poznają literki. A przecież umiejętność pisania, sprawia wiele frajdy! Jak tylko dziecko nauczy się pisać, połowa jego zabaw będzie zawierała w sobie ten element.

Wiem, że niektórym z Was lepiej się czyta, a niektórym lepiej ogląda, dlatego przygotowałam obie wersje. Jeśli więc wolisz film, kliknij poniżej:)

Choć dla nas ta czynność wydaje się dziecinnie prosta, dla najmłodszych na samym początku może taka nie być. Pamiętając, że czynność pisania ma wiele składowych podzieliliśmy naukę na mniejsze tematy, aby ułatwić wszystkim zadanie.

1. Przygotowanie do pisania czyli ćwiczenie motoryki małej

Na samym początku, zanim zaczniemy uczyć nasze pociechy pisania, zajmiemy się rozwinięciem umiejętności motorycznych. Pisanie to przecież fizyczna czynność. W końcu polega na wykonywaniu określonego ruchu nadgarstkiem i palcami czego można i  należy się najpierw nauczyć, następnie przećwiczyć, a dopiero potem zabrać się do pisania.

Przedstawiam 4 proste ćwiczenia dla dzieci na sam początek. Przedmioty, które wykorzystamy, bez problemu znajdziesz u siebie w domu.

      1. Do pierwszego sposobu wykorzystamy guziki lub inne kolorowe, drobne przedmioty. Możesz je rozsypać na dywanie i poprosić, aby dziecko powrzucało je do kubeczków. Maluchy lubią dźwięki więc można z tego zrobić ciekawą zabawę.

guziki

2. Do drugiego ćwiczenia potrzebujemy plastelinę. Na kartce narysuj jakiś wzór lub obrazek i pozwól dziecku zalepić całość plasteliną w dowolnych kolorach. Kolorowanki sprawdzają się równie dobrze.

plastelina

 3. Kolejną rzeczą, którą możesz wykorzystać jest butelka i ręczniki papierowe. Poproś by maluch podarł ręcznik papierowy na kawałki i z nich zrobił małe kuleczki. Jego zadnaniem jest zapełnić dane naczynie aż po brzegi.

woda

4. Do  ostatniego ćwiczenia wykorzystasz spinacze. Daj je do jednego pudełka i poleć maluchowi przyczepienie ich do rolki papierowej. Będzie musiał nieco się nagimnastykować, zwłaszcza używając swoich paluszków. Dzięki temu poćwiczyczy odpowiedni chwyt.

rolka

2. Pisanie z “wyczucia”

Teraz czas na świetną  zabawę prosto od Petera Yunga i Colina Tyrea. Wystarczy, że znajdziesz w domu dużą kartkę papieru, może to być bristol albo tylna strona starego plakatu czy kalendarza.

Powieś kartkę na ścianie, na odpowiedniej wysokości tak, aby dosięgło jej Twoje dziecko.

Pozwól maluchowi wybrać kolorowe długopisy, kredki, mazaki, które przydadzą się za chwilę do zabawy – będą to zasoby specjalnie dla niego. Ty natomiast dysponujesz niewidzialną siłą swojego palca wskazującego.

A jak dokładnie ma to wyglądać?

Dziecko staje przed kartką. Ty znajdujesz się za nim, twarzą do jego pleców. Do Twojej roli należy również rozpoczęcie gry. Narysuj swoim niewidzialnym palcowym flamastrem jakąś literkę na plecach dziecka, pamiętając przy tym, aby na początku robić to powoli i powtarzać ten sam kształt jeśli zostaniesz o to poproszony. Następnie Twoja pociecha stara się powtórzyć ruchy Twojej ręki na kartce, używając wybranego pisadła. Aby uzyskać najlepsze efekty, ćwiczcie jedną lub dwie literki na raz, a co! Sekret całego ćwiczenia sprowadza się do bardzo prostych umiejętności. Po pierwsze, dziecko wzrokowo zapamiętuje wygląd danej litery, a po drugie, uczy się prowadzić rękę w taki sposób, żeby narysować pożądany kształt. Pamiętaj, że w tym zadaniu jesteście drużyną. Im więcej liter uda Wam się narysować, tym większa szansa na mistrzostwa – czyli pisanie słów. Ta metoda jest idealna dla dziecka, którego rozpiera energia, ponieważ jednocześnie angażuje zmysł wzroku wraz ze zmysłami somatycznymi.

3. Nauka pisania w kuchni oraz w łazience

Czy wiedziałaś, że nauka pisania może odbywać się praktycznie w każdym miejscu w Twoim domu? Jeśli akurat gotujesz coś w kuchni, zabierz ze sobą dziecko i pozwól mu ćwiczyć tę umiejętność. Wystarczy, że znajdziesz pojemnik, do którego nasypiesz mąkę, sól lub inną sypką rzecz. Osobno przygotuj karteczki z literkami dla Twojego malucha. Teraz pozwól mu wylosować dowolną kartę. Jego zadaniem jest narysowanie danej literki w swoim pojemniku z sypkim materiałem do zabawy. Jeśli nie masz tego typu naczynia w domu, możesz wyjąć szufladę, albo po prostu użyć dużego talerza. Rysować można oczywiście paluszkiem lub też patyczkiem do lodów, słomką, czy łyżeczką.

Panowie! Teraz opcja dla Was jeśli tylko golicie się rano! Zabierzcie malucha ze sobą do łazienki. Po co? Żeby się uczyć! Do pojemniczka daj trochę pianki do golenia. Możecie wykorzystać te same karty z literkami co do poprzedniego ćwiczenia. Na tym etapie czynność się powtarza. Dziecko losuje kartkę, następnie rysuje literkę w piance do golenia i voila! Ty skończyłeś się golić, a Twoja pociecha jest o krok bliżej do nauki pisania.

pianka

Zabawę można trochę zmodyfikować, by stworzyć permanentne narzędzie, dostępne do zabawy w każdej chwili.

Potrzebujemy do tego żel do włosów oraz plastikowy woreczek strunowy. Zabawa jest jeszcze fajniejsza jeśli uda się zabarwić żel do włosów używając barwników spożywczych, syropów lub nawet zwykłych farbek.

Woreczek napełniamy żelem, kładziemy go na gładkiej powierzchni i patyczkiem do uszu odrysowujemy kształt wylosowanej literki.

zel

4. Pisanie na zakreślaczu

Następna zabawa w pisanie, to czynność prosta i przyjemna dla początkujących.

Na kartce papieru napisz kilka słów zakreślaczem. Jeśli dziecko stawia pierwsze kroki, na jednej kartce pisz po jednym słowie. Następnie przekazujesz pałeczkę swojemu maluchowi. Należy uzbroić go w długopis, aby mógł wykonać całe zadanie. Misją dziecka jest napisanie danych słów długopisem, w obrębie liter stworzonych przez Ciebie zakreślaczem.

cats

 

Ten typ ćwiczenia jest prostszy niż typowe “pisanie po śladach” ponieważ tu literki nie muszą być idealnie zgodne z linią przerywaną. Linie stworzone przez dziecko nie mogą po prostu wyjeżdżać poza strefę zakreślacza. Dodatkowo, gdy dziecko zacznie się wprawiać, zakreślaczowe litery mogą stawać się coraz cieńsze i mniejsze. W ten sposób dziecko wyćwiczy pisanie konkretnych, ładnych znaków, aż w końcu nie będziecie potrzebowali markera, żeby Twoja pociecha pisała ładne, równe słowa.

zycie

4. Własna książeczka

Twoje dziecko jest pisarzem nawet jeśli nie potrafi jeszcze do końca pisać. Pisanie książek jest odpowiedzialną rolą. Wspólnie możecie wybrać temat książeczki, którą napisze maluch. Zepnijcie kilka kartek ze sobą tak, aby stworzyć pustą książeczkę. Pusta, ale nie na długo. Za chwilę całe strony zapełnią się barwną historią. Na co drugiej stronie narysuj linie, które pomogą dziecku w pisaniu. Na pustych stronach będzie można później narysować odpowiednie obrazki do tekstu lub powklejać zdjęcia.

Cała zabawa może zająć od dnia do nawet kilku tygodni, zależnie jak ambitnie maluch podejdzie do zadania. Po ukończeniu dzieła, umieśćcie książkę tam, gdzie będzie przypominała o tym, że dziecko napisało swoje dzieło całkowicie samodzielnie. 🙂

ksiazeczka

 

 

Moi drodzy rodzice! Pisanie i czytanie to podstawowe umiejętności. Choć sami nie pamiętamy czasów kiedy to my opanowywaliśmy te umiejętności, to towarzyszą nam one do dziś i to na każdym kroku. Nie czekajcie, dajcie dzieciom posiąść tę tajemną wiedzę. Po wykonaniu tych ćwiczeń naprawdę trudne będzie komukolwiek zaprzeczyć, że Wasze dzieci to geniusze!