Jak nauczyć dziecko logicznego myślenia?

Co Waszym zdaniem jest kluczowym elementem w rozwoju intelektualnym dziecka i przygotowaniu go do funkcjonowania w dorosłym życiu? Cóż, zapewne składa się na to ogrom czynników, dlatego  dziś zajmiemy się bliżej jednym z nich. Mowa o logicznym myśleniu. Ta umiejętność umożliwia dzieciom wnikliwe poznawanie otaczającego ich świata, mobilizuje do planowania, głębszego zrozumienia różnych zagadnień. Dzięki niej przykładowo, dziecko będzie potrafiło zanalizować określony problem i znaleźć najlepsze rozwiązania.

Przedstawiam Wam bezcenne rady, dzięki którym Twoje dziecko wyćwiczy tę umiejętność. Większość materiałów będziesz w stanie wykonać sama, lub znajdziesz je w sklepach za niewielką cenę. Do dzieła!

Możesz również obejrzeć film, który przygotowałam.

logicznegomysleniadziecko

1. Gry logiczne.

Gry logiczne dla dzieci można dostać na Allegro za niewielką cenę. Jest z czego wybierać, bo na stronie można znaleźć szeroki wachlarz układanek, domin oraz planszówek.  Zanim kupisz cokolwiek, czytaj dokładnie opisy przedmiotów, aby dowiedzieć się czy faktycznie ćwiczą one umiejętność logicznego myślenia. W internecie możesz sprawdzić opinie dotyczące konkretnego zestawu, jeśli nie jesteś pewna czy towar jest wart swojej ceny. Oczywiście, allegro nie jest jedynym miejscem gdzie możesz nabyć takie materiały. W sklepie z grami planszowymi z pewnością znajdziesz coś dla siebie i dla dziecka. Przy okazji sprzedawca może pomóc Ci w wyborze.

2. Zgadywanka.

Zrób dziecku wariację standardowego ćwiczenia w testach IQ. Przygotuj do tego (zależnie od wieku dziecka) od 3 do 10 elementów (długopisy, zabawki, łyżki – wszystko się nada).

cats

Ułóż je w rzędzie i poproś by dziecko zamknęło oczy.

2

Następnie zabierasz jeden element i prosisz by dziecko powiedziało czego brakuje.

Kolejnym stopniem zaawansowania jest zamiana elementów. Czyli np. telefon zamienia się miejscami z wozem strażackim. Tym razem poprosimy dziecko o zamianę elementów tak, jak były ułożone pierwotnie.

Inną zabawą może być układanie logicznych wzorów, czyli: ołówek – ołówek – długopis -ołówek  – ołówek -…..  i co będzie dalej? Poproś dziecko o ułożenie kolejnych elementów wzoru. I tu znów, z czasem wzory możesz komplikować. Fantastyczne w tej metodzie jest to, że przedmioty potrzebne do zabawy masz zawsze przy sobie. W kuchni łyżeczki i widelce. W piaskownicy łopatki i wiaderka. Możecie więc uczyć swoje dzieci logicznego myślenia dosłownie wszędzie.

3. Udzielanie instrukcji.

Sztuka udzielania komuś precyzyjnej instrukcji jest zaskakująco trudna i wymaga analitycznego myślenia. Tu bowiem nie wystarczy rozumieć coś po swojemu, a trzeba wytłumaczyć coś na tyle uniwersalnie by zrozumiał to nasz rozmówca.

Jak to zrobić? Poproś dziecko by wyjaśniło cioci jak dojść z domu do szkoły czy przedszkola. Ciocia może pomagać dziecku ułożyć logicznie fakty, zadając pytania pomocnicze. Może zapytać np. ile razy będzie musiała przejść przez ulicę, czy minie park, etc. Dziecko może również poinstruować Cię jak prawidłowo zrobić pranie. Zapytaj jakie rzeczy będą Ci potrzebne, czy pierwszy wsypujesz proszek czy płyn do płukania, kiedy musisz to zrobić a kiedy będzie już na to za późno. W ten sposób rozwijane są umiejętności analizy i dedukcji, a ile przy tym zabawy! Fakt faktem za parę lat, młodsze pokolenia będą nam musiały tłumaczyć np. jak obsłużyć kolejny nowy sprzęt wypuszczony na rynek. Sztuka udzielania instrukcji przez dziecko stanie się wtedy bezcenna również dla Ciebie.

4. Szachy

szachy

Znany wszystkim, niezawodny sposób na naukę myślenia strategicznego. Nie będę się w tym punkcie rozwodzić, bo nie jestem w stanie w jednym artykule, a nawet serii, wyjaśnić jak nauczyć dziecko grać w szachy. Tym bardziej, że sama gram na poziomie podstawowym 🙂 Ale za to mogę polecić Wam książki. Trzyczęściowa seria Mirosława Litmanowicza zatytułowana “Szachy, podręcznik dla dzieci” Młodzieżowej Agencji Wydawniczej.

5. Programowanie

Moim zdecydowanie ulubionym sposobem na naukę logicznego i algorytmicznego myślenia jest programowanie komputerowe. Poświęciłam temu zagadnieniu wystąpienie na TEDx, które już możesz obejrzeć na Youtube.

Jestem przekonana, że udało Wam się już niejednokrotnie zauważyć u własnych dzieci przejawy logicznego myślenia. Jeśli wiecie jakie czynności wyćwiczyły ten typ rozumowania, albo macie własne sprawdzone sposoby – podzielcie się nimi w komentarzu:)