4 sposoby na tabliczkę mnożenia

Nauka tabliczki mnożenia wcale nie musi sprawiać trudności. Szczególnie dla dzieci, które z dnia na dzień chcą wiedzieć i umieć coraz więcej. Zanim nauczyciele wprowadzą temat tabliczki mnożenia w szkole, warto zapoznać pociechę z tymi czterema sposobami na naukę poprzez zabawę. Dorośli też przy okazji mogą sobie powtórzyć.

Możecie również obejrzeć film, który nagrałam:

1. Pobawmy się w Duetkę

Stworzenie tej gry wymaga zrobienia małego bałaganu. Spokojnie, całość polega na wytworzeniu talii kart, na których będą znajdować się działania. Część odpowiedzialna za bałagan to wycinanie karteczek, ale ile będzie przy tym zabawy! Oczywiście, Twoje dziecko nauczy się więcej jeśli stworzy grę z Tobą, dodatkowo działając razem umocnicie kontakt między sobą. Przygotujcie dużą kartkę papieru, nożyczki oraz pisaki. To wszystkie przybory, niewiele, prawda?

1.1 Wycinanie prostokątów

Prostokąty mają przypominać karty do gry. Możecie nawet użyć ich do odrysowania. Karty z kolorowego bloku technicznego będą bardziej atrakcyjne. Wytnijcie prostokąty i – ta-da, pierwszy etap przygotowania gry macie już za sobą.

1.2 Zapisywanie działań

Pogrupujcie prostokąty w grupy tak, aby w każdej było ich po dziesięć. Następnie kolorowymi pisakami na jednej ze stron piszecie działanie, a na drugiej wynik. Karty na koniec odpowiednio pogrupujcie – osobna talia z mnożeniem przez 1, osobna przez 2, itd. Twoja pociecha będzie uczyć się działań już przy ich tworzeniu!

1.3 Gotowi? Do gry! Start!

Do gry potrzebujesz co najmniej dwóch osób. Jeśli masz więc jedno dziecko, a w czasie gry chciałabyś zająć się czymś innym, może czas postarać się o następne? (niepotrzebne wykreślić) Karty możecie pomieszać. Rozdaj je uczestnikom gry. Jeśli dziecko odpowie poprawnie na pytanie, otrzyma jeden punkt. Jeśli nie, karta przechodzi do przeciwnika, który po udzieleniu poprawnej odpowiedzi wysunie się na prowadzenie.

Duetka

Pamiętaj, aby nagrodzić zwycięzcę. Jednak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony, po każdym dobrze rozwiązanym działaniu, nie zapomnij pochwalić graczy.

2. Igła, nici, kawałek materiału i kieszenie – sposób na tabliczkę mnożenia

A dokładniej na matę z działaniami. Można ją powiesić gdziekolwiek. Dodatkowo wykorzystasz karty z poprzedniego sposobu.

2.1 Stwórz podstawy

Wystarczy, że znajdziesz materiał, z którego stworzysz kieszeni. Przyszyj je do podłużnej maty, za którą może posłużyć stary sweter. Kieszeni powinno być tyle samo ile grup kart, czyli 10. Teraz powkładaj je do odpowiednich przegród i powieś w strategicznym miejscu – gdzieś, gdzie dziecko będzie mieć łatwy dostęp.

2.2 Znajdź okazję do gry

Kiedy mate będzie już wisieć w odpowiednim miejscu, zachęć dziecko do korzystania z kart. Każdy tydzień może służyć do opanowanie jednej z grup. Kiedy nakrywasz do stołu, a dziecko czeka na obiad, poleć mu, aby wybrało sobie odpowiednią talię o powtórzyło działania. Wystarczy naprawdę niewiele czasu, żeby osiągnąć wymarzone efekty.

Najlepsze jest to, że wystarczą 2 minuty dziennie – a to prawie nic. W mgnieniu oka dziecko opanuje niegdyś straszną tabliczkę mnożenia (lub ewentualnie spryska ją sprayem na potwory).

3. Ręce, które pomagają mnożyć przez dziewięć

Sposób, który udowadnia jak niewiele trzeba, aby zamienić naukę w zabawę. Najlepsze jest to, że tę metodę będziecie mogli zawsze wykorzystać. Dziecku nie trzeba nic więcej prócz jego własnych dłoni, aby łatwo mnożyć przez 9. Naszym działaniem będzie 6×9

3.1 Dłonie wyciągnijcie przed siebie i czarujcie

Mnożenie przez 9 wykona się samo. Jeśli maluch ma już dłonie przed sobą, niech zagnie szósty palec od lewej. Liczba od lewej strony zagiętego palca to dziesiątki – czyli 5. Palce po prawej stronie to jednostki – 4. Czyli: 6×9 to pięć dziesiątek plus cztery jednostki, czyli: 54!

mnozenie

 Czy istnieje łatwiejsza i przyjemniejsza metoda nauki mnożenia przez 9? Chyba nie. Uwaga, bo ten sposób na zabawę jest zaraźliwy. Jeśli dziecko pokaże innym na czym polega takie mnożenie, wszyscy będą to traktować jak świetną zabawę!

4. Zabawa z kostką do gry

Czyli utrwalanie nauczonej tabliczki mnożenia. Po to, aby dziecko błyskawicznie potrafiło podać wynik mnożenia do dziesięciu. Cała gra wymaga uczestnictwa paru graczy, kostki do gry oraz kartki do zapisywania wyników. Zaczynajmy.

4.1 Przygotowania

Rozdaj każdemu uczestnikowi jego kartkę. W linii pionowej należy napisać liczby od 1 do 10 wraz ze znakiem mnożenia, a na samej górze imię gracza. Ta metoda jest dobra na jesień i zimę kiedy nie ma aż tak wielu okazji na zabawę na dworze. Macie już porozdawane i zapisane kartki? Dobrze.

4.2 Rzut kostką i działanie

Kiedy już ustalicie dowolną kolejność, pierwszy gracz rzuca kostką. Liczbę, która wypadnie wpisuje się po 1x na kartce uczestnika, który wykonuje działanie. Następnie kostka przechodzi do następnego gracza i ten robi to samo. Kolejek jest tyle ile liczb od 1 do 10. Wygrywa ta osoba, której zsumowane wyniki mają największą wartość.

tablica

 

Proste, prawda? Tabliczka mnożenia sama się utrwali. Oczywiście i w tym wypadku ważne jest nagradzanie uczestników za poprawne wykonane działanie. Trzymam kciuki!

Dorosłym też od czasu do czasu przyda się powtórzenie tabliczki mnożenia. Te sposoby to nie tylko nauka tabliczki mnożenia, to również zabawy do wykorzystania na długie jesienne wieczory. Na koniec pozostaje mi życzyć powodzenia uczestnikom!