3 sposoby na naukę logicznego myślenia + KONKURS

Gdy rodzice proszą mnie o “jedną praktyczną metodę na szybko”, ma ona dotyczyć niemal zawsze jednej z tych dziedzin: jak wspierać kreatywność dziecka lub jak wspierać logiczne myślenie. I tak się jakoś utarło, że kreatywność kojarzymy z wolnym duchem, a logiczne myślenie z zaradnością, rozsądkiem i odpowiedzialnością. Dziś, zajmę się tym drugim. Oto “kilka praktycznych metod dla rodziców na szybko” wspierających wychowanie dziecka myślącego logicznie.

I najważniejsze! Z okazji tego tematu przygotowałam dla Was konkurs!
Co można wygrać? Oczywiście rewelacyjne narzędzia przydatne do nauki logicznego myślenia w domu.
Co trzeba zrobić? Przeczytasz na końcu tego artykułu:)

#1 Logiczne klocki lego

Czy jest jakieś dziecko, które nie ma w domu klocków lego? Duplo? Albo jakichkolwiek klocków? Jeśli takie istnieje, napiszcie mi proszę komentarz pod artykułem – z czystej ciekawości chciałabym sprawdzić czy uchowały się jakieś maluchy bez tej jakże uniwersalnej zabawki.

Zabawę, którą mam w zanadrzu podpatrzyłam wśród gier logicznych dla osób dorosłych. I to naprawdę nie są łatwe gry! Dla dzieci przygotujemy jednak atrakcyjniejszą, przestrzenną formę:)

block-puzzle_android block-puzzle_android_1

Jak widzicie na obrazku powyżej¹, z rozsypanych figur geometrycznych mamy ułożyć określony wzór. Ale – nie wolno obracać klocka do góry nogami, nie wolno żadnego pominąć i nie wolno dodawać nic od siebie. Wolno za to kombinować – bo rozwiązanie jest, choć nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka.

Z każdą kolejną planszą rośnie trudność zadania. Klocków jest więcej, kształt jest coraz bardziej skomplikowany i trzeba się nieźle nagłówkować. Jak przygotować dziecku takie plansze? Nic prostszego!

1.Niech blok rysunkowy posłuży jako książeczka.
2. Na każdej stronie ułóż wzór z klocków, a następnie go odrysuj.
3.A. Jeśli chcesz, możesz obok wzoru odrysować osobno każdy z klocków, by maluch przed przystąpieniem do układania wiedział z jakich kształtów i liczby ma układać.
3.B. Możesz zamiast odrysowywania napisać obok jakie rodzaje klocków należy użyć. Tak jak w grze w statki – pamiętasz? Jeden x czteromasztowiec, dwa x dwumasztowce, i pięć x jedynek 🙂
3.C. Albo pozostaw wzór sam sobie a maluch dobierze sobie klocki samodzielnie.
4. Pamiętaj żeby zwiększać trudność z każdym kolejnym wzorem.

Bonus! Chcesz zachwycić dziecko? Ostatnią stronę zostaw pustą. To jest strona przeznaczona na hiper-super-duper zadanie dodatkowe. Oczywiście będzie to kształt, który zaprojektuje Twoje dziecko dla Ciebie.

#2 Zadania na IQ

Gdy mówimy inteligencja – myślimy IQ. Zwykle jest to wynik tego, jak przez wiele lat interpretowaliśmy iloraz inteligencji. Punkty IQ, których poziom można sprawdzić w teście na myślenie logiczne.

Dziś już wiemy, że nie jest to takie proste. Typów inteligencji jest o wiele więcej i wcale nie wiadomo czy inteligencja logiczna jest tą najważniejszą. Ale jeśli już logiczne myślenie chcemy rozwijać, zadania typowe dla testów mierzących IQ nadają się doskonale.

Zależnie od tego w jakim wieku masz dzieci:
– Możesz skorzystać w miliona gotowych testów na inteligencję dostępnych za darmo w internecie.
– Albo na ich podstawie przygotować nieco prostsze zadania.

#3 Gotowce

Mamy też gotowce. Czyli gry, które nie wymagają od nas przygotowań ani tworzenia zadań. Bardzo wygodne dla zabieganych rodziców, którzy chcieliby “porozwijać” dziecko poza komputerem ale niekoniecznie mają czas na organizację gier i zabaw we własnym zakresie.

I tu niespodzianka. Pamiętacie moją recenzję Kart Grabowskiego do nauki tabliczki mnożenia? Bardzo Wam wtedy przypadły do gustu. Dlatego teraz mam dla Was (i mini-recenzję i komplet do wygrania) zupełnie inny zestaw kart!

Oto “Gry logiczne trzy kolory“.

konkurs3kolory

Jak sama nazwa wskazuje, w skład gry wchodzą patyczki w trzech kolorach (63 sztuki), karty w trzech kolorach (36 sztuk), pionki w… czterech kolorach i kostka do gry. I można by się spodziewać, że powyższy zestaw to składowe niezbędne do grania w grę. Nic bardziej mylnego:)

Ja już przyzwyczajona – kiedy dostałam przesyłkę, moja ręka sięgnęła od razu po książkę, nie po karty.

konkursbookfull

Dlaczego? Bo karty Grabowskiego są już tak tworzone – zestaw masz jeden, a grasz w nieskończenie wiele gier. A żeby być chirurgicznie precyzyjnym to gier jest 76 w akurat tym zestawie, ale gwarantuję, że nawet wytrawni gracze logiczni nie są w stanie się tym znudzić. Swoją drogą ciekawa jestem, czy jakikolwiek posiadacz zestawu kart zagrał przynajmniej raz w każdą grę opisaną w podręczniku. Prócz Grabowskich 🙂 Skoro je wymyślili, to pewnie zagrali 🙂

Co najbardziej lubię w kartach logicznych?

Nie cierpię uniwersalnych rozwiązań, szczególnie jeśli mówimy o edukacji i dzieciach. Pomysły pod tytułem: jednakowe szkoły, jednakowe podręczniki, jednakowe testy – powodują u mnie dreszcze. Może to nie jest odkrycie na miarę Ameryki, ale dzieci nie są takie same. Nawet jak są w tym samym wieku. A w przypadku, gdy jeszcze rozmawiamy o matematyce, to poprzeczka rośnie już bardzo wysoko. Są dzieci z góry do matematyki uprzedzone, są też takie z matematyką za pan brat.

Niezależnie czy Twoje dziecko jest miłośnikiem łamigłówek logicznych i potrzebuje wyzwań; czy może stroni od matematyki i potrzebuje dodatkowej motywacji. Gry są tak tworzone, byś był w stanie znaleźć taką, która będzie odpowiadała nie tylko poziomowi wiedzy Twojego malucha ale też jego temperamentowi. Masz w domu nostalgicznego melepetę? Niech stawia logiczne pasjanse. Masz w domu żywe srebro? Wybierzcie grę logiczno-sportową. Rozwiązania szyte na miarę – to lubię 🙂

I coś co misie lubią najbardziej. Mam dla Was zestaw kart + książka. Ale to nie wszystko! Do tego dorzucam zestaw, o który najczęściej pytaliście przy okazji ostatniego konkursu z kartami grabowskiego – czyli karty do nauki dodawania i odejmowania. Tak oto wygląda cała nagroda główna:

DSC_0353

Zasady konkursu!

By wziąć udział w konkursie, przygotuj wraz z dzieckiem pracę plastyczną zatytułowaną “Trzy kolory”. Technika dowolna. Może być to praca płaska (wydzieranka, kredki, farby), przestrzenna (modelina, krepa) – co Wam przyjdzie do głowy i w czym czujecie się mocniejsi:)

1. Czas trwania konkursu 12.04 – 24.04.2016 r. (decyduje data stempla pocztowego)

2. Pokaż co przychodzi Wam na myśl na hasło “Trzy kolory”.

  • Możecie lepić, wycinać, malować i rysować.
  • Praca plastyczna może nawiązywać tematyką do logiki i matematyki, ale wcale nie musi.
  • Praca może być kompletną abstrakcją a może przedstawiać coś konkretnego.
  • Wszystkie chwyty dozwolone! Zaskocz mnie!

3. Zrób krótki opis (czasami muszę się domyślać co się dzieje na zdjęciu czy rysunku, a ja mam bujną wyobraźnię;)). Możesz dołączyć krótki liścik, albo opisać na odwrocie pracy.

4. Wyślij pracę na adres:

Angelika M. Talaga
Godmother Sp. z o.o.
ul. Św. Marcin 29/8
61-820 Poznań

Na kopercie/paczce dopisz KONKURS TRZY KOLORY

5.Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 8 maja, na fanpage’u godmother, jak również w prywatnych wiadomościach mailowych do laureatów (pamiętaj o podaniu mi swoich danych!)

6. Wysyłając zgłoszenie konkursowe, zgadzasz się na opublikowanie treści listu oraz nadesłanej pracy.

7. Nagroda zostanie przesłana do zwycięzcy do 7 dni roboczych od ogłoszenia wyników konkursu.

8. WAŻNE! Prócz pracy plastycznej, wyślij mi swoje dane:
Imię, Nazwisko
Imię autora pracy (zakładam, że Twojego dziecka;))
Adres korespondencyjny
Adres email
Nr telefonu

To tyle. Podwijaj rękawy i do dzieła!

P.S.

Zainteresowanych tematem odsyłam też do mojego starego wpisu, a w zasadzie filmu, gdzie również znajdziecie kilka ciekawostek na temat logicznego myślenia.

 

Źródła obrazków:
1