Rewolucja w wychowaniu

 

Przedstawiam Wam absolutnie świetną książkę. “Rewolucja w wychowaniu” Bronson i Merryman. Tytułowa rewolucja dotyczy całkiem innego spojrzenia na wychowanie dzieci – bo jak wiadomo, świat się zmienia, otoczenie się zmienia, może się więc okazać, że konwencjonalna wiedza dotycząca wychowywania dzieci, niekoniecznie musi się wciąż sprawdzać. Ta książka obala tęże konwencjonalną wiedzę. Prócz niej warto zapoznać się z przemówieniem tej Pani. 

Książka nie jest na szczęście napisana w formie poradnika – za to rewelacyjnie zaspokaja potrzeby intelektualistów, którzy nie tylko chcą wiedzieć jak coś robić, ale pragną wiedzieć dlaczego właśnie tak a nie inaczej.
W “Rewolucjach…” każda nawet najbardziej szalona teza, jest podparta takimi badaniami, argumentami i ciągami logicznymi, że ostatecznie każdy stwierdzi “…no w sumie to mają rację, to całkiem nie głupie jest, dziwne że sam/sama na to nie wpadłem/am…”.

O czym możecie w owej książce poczytać?

O mocy pochwały. Nasze pokolenie jest niestety spadkobiercą rewolucyjnej i nie do końca prawdziwej tezy, wymyślonej kilkadziesiąt lat temu. Już wtedy bowiem, badacze zorientowali się, że nie warto karcić i demotywować dzieci na potęgę, bo może to na nie negatywnie wpłynąć – a więc aby odnosiły sukcesy, chwalmy!
Pogląd ten okazuje się dziś nie do końca prawdziwy. Jak podaje sam opis podrozdziału “jeśli powiesz dziecku że jest zdolne i wyjątkowe, zaprzepaścisz jego szanse – to neurobiologiczny fakt”.

O buncie nastolatków. Autorzy wyjaśniają, dlaczego to dobrze, że się buntują i dlaczego jest to oznaka szacunku wobec rodziców.

O tym, że dzieci są agresywne i okrutne i dlaczego tak jest.

Generalnie, książka jest nasączona konkretnymi informacjami, przy czym czyta się ją lekko jak powieść. Jest to jedna z książek, z których można na prawdę wiele wynieść, wiedzy praktycznej jak i ciekawostek teoretycznych.

Każdy rodzic, który stara się wychować dziecko “nowocześnie”, powinien przeczytać tą książkę, by wraz z najlepszymi intencjami szła też najlepsza i świadoma praktyka.