Nauka przedsiębiorczości dla dzieci! cz.1

Rozpoczynam cykl 10 kroków które pozwolą Wam na wyedukowanie Waszych dzieci jak stać się kiełkującym przedsiębiorcą. Nauczcie dziecko w wieku 5 lat i więcej: jak stać się liderem, jak rozwinąć pewność siebie oraz jak przejść satysfakcjonująco przez życie z pomocą przedsiębiorczej edukacji. Zapraszam na pierwsze trzy elementy układanki. O godpodarnych dzieciach pisałam też tutaj. 

1. Przede wszystkim: cel

W kroku pierwszym nauczymy dzieci jak i po co wyznaczać sobie cele, w zabawny i efektywny sposób. Wiedzieliście, że samo zapisanie celu na papierze zwiększa prawdopodobieństwo jego osiągnięcia? O 80 %!

      Jak to zrobić?
    Poproś swoją pociechę, by określiło i zapisało 10 swoich największych pragnień i dążeń. Następnie – pomagamy (lub nie- zależy od wieku) ustalić hierarchię, na samym szczycie zapisując cel, którego osiągnięcie miałoby największy pozytywny wpływ na życie dziecka. Skupcie się na tym celu, ustalcie listę niezbędnych kroków, które pomogą się do niego zbliżyć. Zachęć dziecko by natychmiast wykonało choć jeden krok lub ruch.

2. Okazja: pojawia się i znika.

Wiele osób nie wykorzystuje swoich możliwości ponieważ nie rozpoznają okazji, które od czasu do czasu pojawiają się w życiu małych i dużych. Naucz dziecko jak szukać okazji oraz przede wszystkim, jak podejmować działanie, gdy te już się pojawią.

      Jak to zrobić?
    Zachęć dziecko do wskazania drobnych problemów, które obecnie je nurtują, albo z jakimi już sobie poradziło (np. rozmoczony chleb w szkolnej kanapce, lub niedosięganie do najwyższej półki w pokoju). Zróbcie burzę mózgów, niech dziecko wymyśli jak najwięcej koncepcji na rozwiązanie problemów. Gdy tworzenie ROZWIĄZAŃ problemów, zamiast koncentracji na nich samych, zamieni się u dziecka w nawyk, pozwoli im intuicyjnie kreować rozwiązania w pojawiających się przyszłych – nie ukrywajmy coraz poważniejszych problemach.

3. Wszyscy wszystko sprzedają. I kupują.

Kupno i sprzedaż są nieodłącznymi elementami naszej codzienności. Przekonujemy do wykorzystania naszego pomysłu (sprzedaż), przekonujemy do dokonania korzystnej dla nas wymiany (kupno, sprzedaż) etc. – nie tylko więc umiejętność sprzedawania wykorzystywać można w kontekście z pieniądzem. W późniejszym biznesie oczywiście, jest ona nieoceniona; od sprzedaży produktów i usług, po pozyskiwanie inwestorów.

      Jak to zrobić?
    Zachęć dziecko by rozpoczęło swój własny mały projekt. Może to być, sprzedawanie lemoniady, własnoręcznie wykonanych zakładek do książek, gazetek czy bransoletek – sprzedajemy sąsiadom, ciociom, dziadkom, nauczycielom – jest to co prawda nauka biznesu w bardzo sprzyjających warunkach, jakich dorosły przedsiębiorca nie uświadczy, jednak dziecko ma szanse nauczyć się jak tworzyć wartość, dobro, jak wprowadzać je na rynek, jak ustalać cenę i w końcu (jeśli to konieczne) jak ją negocjować.

lemon

Źródło: inc.com