Geodium, orbitarium i planetarium.

W ostatnich dwóch artykułach opowiadałam Wam o fenomenalnych miejscach, w które można zabrać dzieci, niestety wszystkie one znajdują się zagranicą. Zobowiązałam się więc do poszukiwań podobnych miejsc w Polsce. Oto pierwsze z nich. Planetarium, Orbitarium i Geodium. Skoro za granicą fizyki uczy sam Hawking, warto zapoznać się z tym co mamy w naszym kraju. 

Toruń. Dobrze wszystkim znane Planetarium oraz mniej znane Orbitarium i Geodium. Od razu informacja o kosztach – wejście do każdego z tych miejsc mieści się w granicach 7-14 zł na osobę.

Planetarium
… to miejsce, w którym, dzięki całej gamie projektorów wyświetlane są pokazy astronomiczne. Opowiadają zwyczajowo o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka. Boskie – byłam kilkukrotnie i wciąż mi się nie znudziło.

planet1

planet2

Orbitarium
… to nic innego jak wystawa interaktywna. Jej centralnym elementem jest model sondy kosmicznej. Z pulpitów rozmieszczonych wokół sondy można sterować jej urządzeniami, a także sprawdzić do czego służą. Dzieci dowiedzą się, gdzie jest zbiornik paliwa, gdzie można uruchomić silniki odrzutowe oraz przeprowadzą proste symulacje komputerowe.
Prócz sondy są też niezależne stanowiska tłumaczące dzieciom takie zjawiska jak: transmisja sygnału w kosmosie, ocean chmur, atmosfery planet, tornado, opóźnienie sygnału, spłaszczenie planet, ciśnienie atmosferyczne, zorza polarna, ciążenie, czas podróży i ciężar. Zobaczcie, jak to wygląda.

orbit1

orbit2

orbit3

Geodium
… jak sama nazwa wskazuje poświęcone jest planecie Ziemi. Na samym środku ponad dwumetrowa kula ziemska obraca się tak, by zrelacjonować powstawanie pór roku i dni/nocy.
Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów.
Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Znajdziemy tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka.
I niczym w Orbitarium, stanowiska interaktywne: pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa, precesja osi ziemskiej, płyty litosferyczne, lepkość cieczy, cyklon, krążek Newtona, tworzenie wydm, źródła energii odnawialnej i start rakiety.

geo1

geo2

geo3

Byłam w każdym z tych miejsc osobiście i w tajemnicy mogę powiedzieć, że prawdopodobnie bawiłam się lepiej niż niejedno dziecko. Prawdą jest też, że przy każdej wizycie zwracałam uwagę na coś zupełnie innego – to dlatego można tam jeździć wielokrotnie. I oczywiście to właśnie tam kupiłam jako pamiątkę moją piękną mapę:) (ok, nie kupiłam – dostałam w prezencie od współtowarzysza).


WP_000307