Jak korzystać z narzędzi do budowy nawyków u dzieci?

Wpis ten kierowany jest wyłącznie do subskrybentów newslettera Godmother. A dlaczego? Bo tylko oni mają dostęp do 27 kart budowania nawyków u dzieci i tylko im przydadzą się informacje o tym, jak z nich korzystać. Jeśli jeszcze nie masz swojego zestawu kart, możesz pobrać je bezpłatnie teraz, klikając w ten link. A jak już masz, to zapraszam do lektury!

Nadszedł ten wielce oczekiwany (przynajmniej przeze mnie) moment, kiedy rebranding godmother jest faktem. Więcej o caałym procesie przeczytasz już niedługo, jak doszlifuję artykuł (bo ja oczywiście wszystko muszę robić dwa razy dłużej niż to jest konieczne). A z rebrandingiem wiąże się również zmiana całego systemu newsletterowego, więc i zmiana prezentu jaki otrzymuje nowy subskrybent. Zastanawiałam się długo co byłoby atrakcyjne, jednocześnie na tyle proste by “początkujący” rodzic się nie przestraszył. W końcu wymyśliłam. Niniejszym prezentuję Wam zestaw 27 kart do budowania nawyków dla dzieci.

[P.S. Póki co opis jest dość lakoniczny, bo zależało mi na tym, żeby udostępnić Wam narzędzia najszybciej jak to możliwe, zanim jeszcze wszystko jest “gotowe na tip top”. A to oznacza, że sukcesywnie będę uzupełniać ten artykuł o nowe treści. Stay tuned! Docelowo, każdej karcie będzie poświęcony osobny artykuł i będę je podlinkowywać również tu.]

Wewnątrz zestawu znajduje się 27 kart (każda w dwóch wariantach kolorystycznych więc w sumie 54 pliki). Na podstawie wywiadów i ankiet z rodzicami dzieci w wieku 2-12 wybrałam nawyki, których najczęściej chcemy nauczyć nasze pociechy, a których nauka przychodzi nam najtrudniej. Są też dwie karty puste – tygodniowa i miesięczna ale bez narzuconego nawyku – żeby dało się samodzielnie wymyślać nawyki, jakie chcecie pielęgnować.

Typy Kart

  1. Pusta Tabela Nawyków Miesięczna
  2. Nawyk picia wody – Tabela Miesięczna
  3. Nawyk przygotowywania ubrań – Tabela Miesięczna
  4. Wyzwanie Komplement – Tabela Miesięczna
  5. Nawyk jedzenia owoców – Tabela Miesięczna
  6. Nawyk czytania książek – Tabela Miesięczna
  7. Nawyk ścielenia łóżka – Tabela Miesięczna
  8. Nawyk mycia zębów – Tabela Miesięczna
  9. Nawyk pakowania plecaka – Tabela Miesięczna
  10. Wolny od telewizji – Tabela Miesięczna
  11. Wyzwanie dobrych uczynków – Tabela Miesięczna
  12. Nawyk aktywności fizycznej – Tabela Miesięczna
  13. Codzienna nauka – Tabela Miesięczna
  14. Nawyk przygotowywania ubrań – Tabela Tygodniowa
  15. Nawyk ścielenia łóżka – Tabela Tygodniowa
  16. Nawyk jedzenia owoców – Tabela Tygodniowa
  17. Nawyk mycia zębów – Tabela Tygodniowa
  18. Codzienna nauka – Tabela Tygodniowa
  19. Wyzwanie dobrych uczynków – Tabela Tygodniowa
  20. Nawyk picia wody – Tabela Tygodniowa
  21. Nawyk pakowania plecaka – Tabela Tygodniowa
  22. Wolny od telewizji – Tabela Tygodniowa
  23. Pusta Tabela Nawyków Tygodniowa
  24. Nawyk czytania książek – Tabela Tygodniowa
  25. Wyzwanie Komplement – Tabela Tygodniowa
  26. Nawyk aktywności fizycznej – Tabela Tygodniowa
  27. Wyzwanie zdrowotne – Tabela Tygodniowa

Najczęściej Zadawane Pytania

1. Dla jakiej grupy wiekowej przeznaczone są karty?

Tworząc karty ankietowałam rodziców dzieci w wieku 2-12 lat, dlatego nawyki dopasowałam własnie do tej grupy wiekowej. Ale mówiąc szczerze znam wiele osób spoza tej grupy, którzy mają problem z regularnym piciem wody, aktywnością fizyczną czy czytaniem książek 😉 Dlatego uważam, że skorzystać może naprawdę każdy.

2. Po co do tego samego nawyku są karty tygodniowa i miesięczna?

Niektóre nawyki sprawiają naszym dzieciom szczególną trudność. Przykładowo – chcemy zaoszczędzić sobie porannej gorączki szukania ubrania (odpowiednio ciepłego, ładnego, pasującego do okazji, wyprasowanego, “mamo, dzisiaj dzień zieleni mamy być na zielono!” etc.). Dlatego wpadłaś na pomysł organizacji, czyli przygotowywania ubrania na dzień przed. Robienie tego codziennie przez cały miesiąc może być zbyt dużym wyzwaniem jak na początek, a przecież nie chcemy się zniechęcić już na samyjm początku. Dlatego zaczynamy od karty tygodniowej. Na zachętę. Będzie pierwsza karta wypełniona, pierwszy tydzień za nami, pierwszy wielki sukces, pierwsze wnioski i refleksje i dopiero wówczas zastanawiamy się co dalej.

3. Dlaczego karta brania leków jest tylko w wariancie tygodniowym?

Bo mam nadzieję, że Twoje dziecko nie będzie musiało przyjmować leku przez miesiąc. A nawet jeśli będzie to dłuższa kuracja, tygodniowa karta jest prezentuje nam przyjaźniejszą perspektywę niż caaaały miesiąc z obrazkami tabletek w okientach poszczególnych dni. Kartę zawsze możesz wydrukować wielokrotnie.

4. Jak oznaczać progres na tych kartach?

Opcji jest tyle ile rodzin. Możesz zaznczć dzień długopisem, rysując w odpowiedniej kratce krzyżyk lub obrysowując obrazek kółeczkiem. Możesz przyklejać naklejkę (warto się wtedy zaopatrzyć wcześniej w różne). Możesz zaklejać dany dzień plasteiną. Możesz zakolorowywać obrazek. Ważne, by było widoczne, że kolejny dzień za nami.

Masz inne pytanie dotyczące tych kart? Napisz do mnie 🙂