Co to jest podcast i jak tego słuchać

Ogłosiłam niedawno wszem i wobec, że zaczęłam nagrywać podcast. Chwilę potem spłynęły koemntarze – “ale super, tylko jak tego słuchać?” Albo “kiedy będzie na żywo, żeby nie ominąć?”. Dlatego powstał ten post, żeby po kolei wszystko wyjaśnić, nawet tym techniczno opornym. 

Zacznijmy więc od definicji. Wikipedia mówi tak:

Podcasting, podcast, spolszczone: podkasting, podkast – forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS.

Ja z kolei na godmother tłumaczę to tak:

Audycja internetowa o rozwoju dzieci, edukacji alternatywnej i strategiach dla rodziców. Dostępna dla Ciebie 24h/7 w formacie pliku mp3. Pobierz na dysk lub słuchaj online.

Co z góry wyjaśnia już kilka aspektów konkretnego podcastu Godmother, ale po kolei.

  1. Czy potrzebujesz czegoś specjalnego do słuchania podcastów?

    Nie. Jeśli masz słuchawki (a zakładam, że masz) i komputer albo telefon, który odtwarza pliki MP3 (też zakładam, że masz) to masz wszystko. Możesz wyposażyć się w dodatkowe aplikacje, które ułatwiają słuchanie (np. iTunes, Podcast Addict etc.) ale równie dobrze możesz kliknąć w dowolny odcinek podcastu (czyli teoretycznie post na blogu np. ten ), nacisnąć przycisk play (taki trójkącik) i słuchać bezpośrednio na odtwarzaczu. Możesz to od razu przetestować, wrzucam więc tu przykładowy odcinek:

  2. Czy i gdzie musisz się stawić by słuchać mnie na żywo?

    Nigdzie. Odcinki są publikowane w internecie po nagraniu i zmontowaniu, od wtedy do końca świata (tak strzelam;)) będą dostępne na tej stronie. Możesz je odsłuchać w dniu publikacji, gdy są jeszcze gorące i najbardziej aktualne; możesz też wysłuchać wszystkie na raz jadąc samochodem do Moskwy (nie wiem po co, ale długo się jedzie).

  3. Czy mogę pobrać odcinki na swój komputer i trzymać je na wszelki wypadek?

    Możesz i znam takich 🙂 To nic nie koszuje, odcinki są do Twojej dyspozycji. Możesz ich słuchać online, lub pobrać i słuchać offline.

  4. Dlaczego podcasty są takie fajne?

    Zdarzało Ci się oglądać filmiki na YouTubie robiąc coś innego przy okazji? Pewnie tak. Można w ten sposób zrobić dwie rzeczy na raz i czasem nawet obejrzeć coś ciekawego. Problem w tym, że niezależnie co robisz oczy i tak uciekają do ekranu i spowalniają pracę (czy majsterkujesz, czy obierasz ziemniaki). Podcast natomiast działa jak radio – możesz słuchać wykonując czyności mechaniczne, które idą Ci nawet SZYBCIEJ niż gdybyś robiła to w ciszy. Dodatkowo słuchając podcastu rozwijasz się, dowiadujesz się czegoś nowego – zupełnie przy okazji, nie musząc organizować ani chwili dodatkowego czasu w ciągu doby. Dlatego odpowiedzmy sobie też (ku inspiracji) na pytanie:

  5. Kiedy mogę słuchać podcastów?

    Jak jedziesz autem, jak jedziesz tramwajem, jak jedziesz pociągiem, jak obierasz ziemniaki, jak szydełkujesz, jak malujesz, jak myjesz podłogę, jak myjesz okna, jak ostrzysz ołówki, jak pleciesz warkocze, jak malujesz paznokcie, jak idziesz do pracy/szkoły/domu, jak jesteś na siłowni, jak biegasz, jak czekasz w kolejce, jak wycinasz włosy z nosa i jak robisz cokolwiek innego, co nie wymaga od Ciebie twórczego czy analitycznego myślenia.

  6. Pod odtwarzaczem jest napis “odtwórz w nowym oknie”. Po co na to klikać?

    Jeśli odtwarzasz dźwięk bezpośrednio w zakładce, może się wydarzyć tak, że klikniesz w inny link, przejdziesz na inną stronę etc. Jak zamkniesz kartę lub przedziesz do innej słuchanie się urywa i by je wznowić, musisz znów wejść na podstronę konkrtenego odcinka, wciskać play i ręcznie przewijać do momentu gdzie skończyłeś (jeśli pamiętasz, jeśli nie, to będziesz strzelać i skakać). Jeśli otworzysz plik w nowym oknie, wtedy możesz na stronie robić co Ci się żywnie podoba, a mój aksamitny (hehe:)) głos będzie leciał w tle.

  7. Pod odtwarzaczem jest napis “osadź”. Po co mi to?

    Jeśli chcesz komuś pokazać odcinek – możesz wysłać linka do kategorii podcast ze strony godmother. Ale jeśli chciałbyś na swojej stronie umieścić konkretny odcinek, możesz go tam umieścić (osadzić!) właśnie za pomocą tego hiperłącza.

  8.  Czy można podczas audycji zadawać pytania?

    Nie, bo podcast nie jest na żywo. Ale możesz zostawić swoje pytania w komentarzu w poście, wówczas odpowiem tam albo w kolejnym odciku podcastu.

  9. Dlaczego podcast a nie podkast?

    Nie wiem. Zaczęłam używać angielskiej pisowni z jakiegoś nie znanego mi bliżej powodu i już tak z rozpędu zostało 🙂

Masz jeszcze jakieś pytania, na które nie odpowiedziałam? Jeśli tak, daj znać, postaram się naj najepiej umiem pomóć Ci korzystać z tej wspaniałej formy medium.

Ale jest jeszcze coś.

Podcasty stają się coraz bardziej popularne i rozpoznawalne w Polsce. I coraz więcej osób je tworzy.
Chciałabym Ci polecić grupę na Facebooku, która nazywa się “W ruchu słucham podcastów“. Grupę założyła Ariadna Wiczling  z Po nitce Ariadny   i ona sama tak o podcastach pisze:

Słuchanie podcastów sprawia, że dostajesz „drugie życie”. Możesz pożytecznie spędzić czas, rozwijać się jednocześnie robiąc czynności, które nie wymagają wiele uwagi (np. sprzątanie, gotowanie, bieganie). Podcasty mogą też umilić podróże i komunikację do pracy/szkoły.

Dlaczego polecam grupę? Bo należy już do niej kilka tysięcy członków, którzy mają różne zaintereswania, różny tryb życia i różne nawyki. Ci ludzie nawzajemm sobie podpowiadają, jakich podcastów słuchają i kiedy to robią 🙂

Powiem Ci, że ja jestem w podcastach i audiobookach absolutnie zakochana. Słucham jednych lub drugich KAŻDEGO DNIA, mam abonamenty we wszystkich sklepach z audiobookami (żeby czytać więcej książek miesięcznie ale też żbey było taniej ;)). To trochę tak, jakbym cały czas miała przy sobie jakiegoś towarzysza, mentora, coacha – zaeżnie od tego jaki rodzaj książki słucham. Rozwijam siebie, poszerzam horyzonty, słucham innych podejść do życia.  I nie ważne jakby mi się nie chciało, posłucham kogoś komu się chce i mam naładowane bateryjki na kolejne 24 h. Czego i Tobie życzę!