Chiński dla dzieci

Moda na język chiński już do nas dotarła. Tylko chwila dzieli nas od dodatkowych zajęć w szkołach i przedszkolach. I tylko chwila od wzmożonego zainteresowania rodziców owym językiem. Wychodzę modzie na przeciw i podaję wszystko na tacy! O angielskim już pisałam m.in. w artykule o nauce poprzez bajki. Teraz czas na chiński. 

Czy warto uczyć dziecko chińskiego?

Czy warto uczyć się/dziecko chińskiego? Podobno chińczycy nas zaleją, podobno będzie to drugi język na świecie, podobno warto. Co wiem na pewno? Wszyscy uczą swoje dzieci angielskiego. Ci którzy chcą zaszaleć uczą języków opartych na alfabecie łacińskim (hiszpański, francuski, niemiecki etc.). Choćby nie wiadomo jak wielka moda nastała, język chiński będzie w europie zawsze niszowy, bo jest uważany za trudny. A dziecko znające podstawy chińskiego będzie miało w życiu dobrze płatną alternatywę. Albo będzie mogło rozwijać karierę naukową/zawodową w azji. Możliwości wiele, ważne aby się wyróżniać wśród tłumu.
Mit: Chiński jest trudny.

Chiński to jeden z łatwiejszych języków, jeśli nie najłatwiejszy, z jakim się spotkałam. Zanim opiszę Wam jego niebywałą zaletę, opowiem o dwóch trudnościach.
– Trudność nr 1: Tony. Chiński to język tonalny. Tam “ma” i “ma” znaczą co innego. Dla dzieci, kwestia do opanowania w tydzień – świetnie wyłapują prawidłowość, a tony są tylko cztery.
– Trudność nr 2: Znaczki, krzaczki. Pismo znacznie się różni, to prawda. Ich “krzaczków” jest kilkadziesiąt tysięcy. Pozytywna informacja jest taka, że wystarczy znać 1-2 tysiące krzaczków, by się porozumieć. A w zasadzie 996, bo cztery już znacie. Poniżej: 0,1,2,3.

godmoter.pl

I to koniec trudności. Teraz tylko miłe niespodzianki. Otóż w języku chińskim nie ma liczby mnogiej. Nie ma czasów. Nie ma odmian przez osoby. Nie ma odmian przez przypadki. Tam uczysz się słów w podstawowej formie i mówisz “Ja mówić chiński język bardzo dobra”, “Ja kochać Ty” oraz “Ja być poliglota”.

Jak, gdzie, skąd nauczyć dziecko?

Metoda nr 1 – korepetytor. Zwyczajowo jednak niedostosowany do małych dzieci.
Metoda nr 2 – szkoła językowa. Znalazłam np. taką:

http://www.nihao.com.pl/dla_dzieci.php

Metoda nr 3 – strona z grami i zabawami. Boska, polecam, bawiłam się jak dziecko;)

Chiński dla dzieci
Chiński dla dzieci

A na sam koniec piosenka. Kojarzycie piękną piosenkę w języku angielskim “Twinkle twinkle little star”? Teraz możecie ją “nucić” po chińsku.

twinkle_twinkle_